Od poniedziałku rusza strajk nauczycieli

W niedzielę wieczorem zakończyły się rozmowy między rządem a związkami zawodowymi, dotyczące sytuacji w polskiej oświacie. Strony nie doszły do porozumienia, a to oznacza początek strajku nauczycieli.

Rozmowy ostatniej szansy strony rządzącej ze stroną związków zawodowych pracowników oświaty trwała całe niedzielne popołudnie. Propozycję rządową przyjęła tylko „Solidarność”. Natomiast Forum Związków Zawodowych oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego ją odrzuciły.

Sławomir Broniarz przewodniczący ZNP zapowiedział, że w związku z brakiem porozumienia od poniedziałku 8 kwietnia rozpocznie się strajk pracowników oświaty w całej Polsce.

Strajk polega na powstrzymaniu się od pracy, nauczyciele przebywają w miejscu pracy tyle czasu, ile zakłada plan pracy. (…) Według Rzecznika Praw Obywatelskich, jeśli egzaminy się odbędą pomimo strajku, rodzice będą mogli je zaskarżyć.

mówi Sławomir Broniarz

We Wronkach wszystkie szkoły oraz publiczne przedszkola dołączą do strajku. Do tej pory ani władze Wronek, ani szkoły nie poinformowały publicznie jak będzie przebiegał strajk w tychże placówkach. Jedynie Lucyna Kędzioł z Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych poinformowała, że: w związku z możliwym strajkiem nauczycieli od dnia 8 kwietnia, informuję, że dowozy do szkół będą odbywały się zgodnie z obowiązującym harmonogramem.

Niestety nie możemy poinformować czytelników, co się wydarzy, gdy jutro rodzice zaprowadzą dzieci do przedszkola czy szkoły. Jedyną informacją na temat tej sytuacji, jaką otrzymaliśmy z Urzędu to: W ostatnim czasie odbyły się trzy spotkania burmistrzów i dyrektor SAPO z dyrektorami gminnych placówek oświatowych i przedstawicielami strajkujących nauczycieli. Poza tym jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi zainteresowanymi.