Krowa + i świnia + ośmiorniczkami Jarosława Kaczyńskiego

Ośmiorniczki były symbolem rozpasania, a programy krowa i świnia + symbolem pogardy…

Jestem początkującym ludowcem. Właśnie dlatego, muszę pobierać korepetycje ze znajomości rolnictwa. Takie korepetycje odebrałem też ostatnio od kolegów z PSL-u, gdy idzie o ocenę propozycja Jarosława Kaczyńskiego zwanej popularnie krowa + i świnia +.

Otóż wygląda na to, że ktoś zwyczajnie wpuścił prezesa w maliny. Nie wiem kto to jest, ale z pewnością prezes nie powinien tej osoby więcej wpisać na jakąkolwiek listę wyborczą. Dlaczego?

Otóż Jarosław Kaczyński mówi, że aby rolnicy uzyskali te środki, wystarczy aby po prostu zapisali się do nowego unijnego programu, w nowej perspektywie finansowej. Nie mówi jednak o jednej bardzo ważnej rzeczy. A mianowicie takiej, że te dopłaty będą dotyczyły tych, którzy będą hodowali krowy i świnie na tak zwanym „głębokim oborniku”, czyli w skrócie mówiąc tak, jak hodowano je w Polsce 30 – 40 lat temu. Bo krowy i świnie, które się w Polsce dzisiaj hoduję na mięso lub mleko, są hodowane nowoczesną metodą, a nie taką, jaką hodowano je te 40 lat temu właśnie. Dlaczego więc Unia Europejska zaplanowała taki program?

Ano zaplanowała go dla gospodarstw ekologicznych. W skrócie ujmując – dla gospodarstw takich, do których przyjadą turyści z miasta i zapłacą za to, żeby wraz z dziećmi spędzić tydzień w tradycyjnym, staroświeckim gospodarstwie, gdzie krowy się doi ręcznie i pokazuje się dzieciom, że mleko pochodzi od krowy a nie supermarketu. Ci zaś, którzy dostarczają mleko do mleczarni nie hodują krów w ten sposób, a ci którzy dostarczają mięso do rzeźni, nie hodują w ten sposób świń. Ten program unijny wymyślono po prostu po to, aby takie gospodarstwa na zachodzie wspierać, ale póki co u nas, albo tych gospodarstw nie ma wcale, albo są szczątkowe. Tak więc beneficjenci tego programu być może pojawią się w przyszłości, ale jak na razie w Polsce ich nie ma. Tak więc nie my plusów z propozycji Jarosława Kaczyńskiego. A jakie są minusy?

Minusy są takie, że pół Polski się z tego śmieje, a nauczyciele są zwyczajnie wkurzeni, że są traktowani gorzej od krów i świń. Pamiętacie Państwo co położyło Platformę przed ostatnimi wyborami do parlamentu? Platformę, i każdą partię polityczną, często powala jakaś drobnostka. Drobnostka, która zaczyna anegdotycznie funkcjonować w kulturze masowej. W przypadku oddania władzy przez Platformę były to słynna ośmiorniczki, symbolizujące rozpasanie władzy. Dziś wydaje się, że ośmiorniczkami Jarosława Kaczyńskiego mogą być programy krowa + i świnia +. Ośmiorniczki były symbolem rozpasania, a programy krowa i świnia + symbolem pogardy…Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki

fot. P. Beym / Salon24.pl