Zakaz wejścia z psem niezgodny z prawem

Idąc z moim psem na spacer, spotykam się z wieloma uwagami i pytaniami. Dlaczego tutaj z nim pani wchodzi? Nie może pani być na tym trawniku. Taki duży pies powinien być w budzie, a nie chodzić na spacery. Drodzy właściciele psów! Możecie poruszać się w przestrzeni publicznej z Waszymi czworonogami wszędzie, nikt Wam nie może tego zabronić!

Wiem, że za chwilę odezwą się ci, którzy widzą tylko i wyłącznie nieposprzątane kupy. Jednak pamiętajmy o tym, że sprzątanie po swoim psie wynika z kultury osobistej, dbania o środowisko i zdrowie zwierzaków. Nie może być tak, że ze względu na to, że ktoś nie sprząta, mieszkańcy samowolnie stawiają tabliczki w miejscach publicznych, mające zakazywać wchodzenia z psem na trawnik.

„Rzeczpospolita” z 9 lutego 2019 roku opisuje wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, w którym przypomniano, że nie można formułować zakazu wprowadzania zwierząt na określony teren.

W art. 4 ust. 2 Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach czytamy:

Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące: obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.


Dz.U.2018.0.1454 t.j. – Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

W związku z tym sąd uznał, że nie można zabronić wstępu osób ze zwierzętami domowymi na teren publiczny, dotyczy to nie tylko parków, trawników, ale także placów zabaw. „Rzeczpospolita” idzie dalej i twierdzi, że nie można wprowadzić takiego zakazu także w budynkach użyteczności publicznej jak na przykład urzędy.

Podsumowując, gmina może zawrzeć w regulaminie obowiązki właścicieli zwierząt domowych, ale nie może zakazywać wstępu na teren użyteczności publicznej. Skoro gmina nie może tego zrobić i nie robi, to tym bardziej żaden mieszkaniec nie ma prawa zabraniać właścicielowi czworonoga wstępu na teren publiczny.

Jeśli interesuje Was ten temat zachęcamy do zajrzenia TUTAJ i TUTAJ.

Wciąż możecie przyłączyć się także do naszej grupy na Facebooku, wspólnymi siłami mamy nadzieję stworzyć psi park we Wronkach. Zapraszamy TUTAJ.