Most drogowy został zamknięty

Przed momentem została podjęta decyzja o zamknięciu mostu drogowego we Wronkach. Decyzja jest spowodowana złym stanem technicznym przeprawy, do którego mogła przyczynić się trwająca budowa ścieżki wzdłuż rzeki.

Dziś po południu Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann wydał komunikat dotyczący mostu drogowego we Wronkach w ciągu drogi wojewódzkiej 182. W treści wiadomości możemy przeczytać m.in. o tym, że we wtorek zlecono przeprowadzenie kontroli stanu technicznego przeprawy przez Wartę. Jako, że każdy z nas ma w pamięci niedawne obrazki z Genui, nikt nie chce, aby doszło do powtórki tej tragedii.

Dzisiaj Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach otrzymała informację, iż związku z decyzją Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego zamknięty zostanie ruch na moście przy ul. Jana Pawła II we Wronkach. W związku z utrudnieniami w ruchu wyznaczone zostaną objazdy. Możliwy objazd przez Obrzycko lub Sieraków.podaje Komenda Powiatowa Policji w SzamotułachStwierdzone postępujące uszkodzenia w kontrolowanym obiekcie mogą zagrażać bezpieczeństwu życia i zdrowia ludzi. Wyniki kontroli są jednoznaczne i wymagają natychmiastowej reakcji. Nawet kilka godzin oczekiwania może doprowadzić do tragedii, dlatego oczekuję od WWINB-u podjęcia szybkich działań w tej sprawie.mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann

Przeprowadzone badania stwierdziły pęknięcia i rozszczelnienia chodnika oraz skarpy pomiędzy jezdnią a krawężnikiem oraz krawężnikiem a chodnikiem. Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego zauważył również nieprawidłowości przy przęsłach. Zaobserwowano także ruchy masowe gruntów w tym obszarze na długości około 100 m w górę rzeki Warty, mające związek z trwającą budową ścieżki wzdłuż rzeki.Przypomnijmy, że w tym roku doszło do remontu mostu. Wtedy ruch drogowy odbywał się wahadłowo i już wtedy występowały olbrzymie utrudnienia. W obecnej sytuacji czeka nas jeden z najtrudniejszych okresów. Cały ruch drogowy kierowany będzie przez ulicę Bolesława Chrobrego. Do wyboru pozostają dwie przeprawy przez Wartę: w Obrzycku i w Sierakowie. Większość kierowców, w szczególności pojazdów ciężarowych, wybiorą podróż przez Obrzycko, a co za tym idzie przez przejazd kolejowy. Niektórzy zostaną zmuszeni do pokonania rzeki za pomocą promów w Chojnie i Wartosławiu.

W godzinach szczytu miasto może dosłownie stanąć w miejscu. Tak jak w 2005 roku, część osób zostawi swoje samochody w Olszynkach, gdzie ma zostać zorganizowany oznakowany parking. Przed prawdziwym wyzwaniem staną także służby ratunkowe i policja, dla których czas dojazdu do miejsca zdarzenia decyduje o powodzeniu akcji. Jak się dowiedzieliśmy, jeden zastęp OSP Wronki będzie pełnił całodobowy dyżur po drugiej stronie Warty, w celu zabezpieczenia tego regionu Wronek.