Pożar tartaku w Dobrogostowie

W środę 11 lipca o godz. 20.56 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Dobrogostowo gm. Obrzycko. Kolejne zgłoszenie informowało o pożarze tartaku oraz zagrożeniu na sąsiednie budynki.

Dyżurny SK niezwłocznie do zdarzenia zadysponował cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Obrzycko, dwa zastępy OSP Piotrowo, dwa zastępy OSP Ostroróg, dwa zastępy OSP Szamotuły, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Słopanowo, OSP Amica, OSP Brodziszewo, OSP Otorowo oraz powiadomił Policje oraz Pogotowie Energetyczne.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar budynku tartaku oraz stodoły. Oba budynki były objęte całe ogniem.

Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu pięciu prądów gaśniczych w natarciu na palące się budynki (w tym dwa prądy z podnośników hydraulicznych), podaniu jednego prądu gaśniczego w obronie budynku mieszkalnego, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy jednej osobie poszkodowanej oraz oświetleniu terenu działań.
Ze względu na duże zaopatrzenie wodne utworzono trzy punkty czerpania wody – jeden z hydrantu, natomiast dwa na pobliskim stawie.

W trakcie prowadzonych działań właścicielka źle się poczuła i na miejsce zadysponowano Zespół Ratownictwa Medycznego. Kobieta została przebadana przez lekarza i pozostała na miejscu zdarzenia.
Na miejsce zdarzenia przybyła Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Grupa Operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach.

Spaleniu uległ budynek tartaku, stodoła, wyposażenie tartaku. Straty wyniosły ok. 550 tys., natomiast uratowano mienie o wartości ok. 1 mln.

W działaniach gaśniczych brało udział 19 zastępów (90 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja i Pogotowie Energetyczne.

via mł. ogn. Łukasz Kawka / PSP Szamotuły
fot st.ogn. Marek Zawiasa / PSP Szamotuły