Warta systematycznie opada, promy nie kursują

Już o blisko pół metra poziom Warty we Wronkach znajduje się poniżej poziomu ostrzegawczego. W ciągu ostatnich 72 godzin rzeka opadła o 20 cm.

Jeszcze trzy tygodnie temu wodowskaz we Wronkach wskazywał ponad 4 metry. Do tak wysokiego poziomu Warty przyczynił się bardzo deszczowy okres. Wysokie jak na tę porę roku temperatury sprawiły, że brakowało opadów śniegu, który normalnie zalegałby i zaczął się roztapiać wraz z wiosennymi roztopami. Tak jak to bywało w latach poprzednich. Warto zaznaczyć, że tej zimy na Warcie pojawiło się bardzo mało kry, było jej ledwie kilka na cały okres zimowy, co też wskazuje na różnicę klimatyczną względem ostatnich lat.

Na początku roku Hubert Sierszulski z MeteoDozoru opublikował dane statystyczne za rok 2017. W swoim raporcie wspomniał o rekordowym pod względem sumy opadów roku. W rozmowie z portalem Moje Wronki wskazał, że tak wysoki poziom Warty o tej porze nie jest normalny. Rzeka powinna rosnąć wraz z wiosennymi roztopami – szczególnie górskimi. W ciągu 2017 spadło tyle deszczu, ile według zakładanych norm powinno spaść w ciągu 18 miesięcy. Poniższa tabela nie pozostawia złudzeń.
Zainteresowanych bardziej szczegółową statystyką odsyłamy do podsumowania MeteoDozoru.

Od początku lutego poziom Warty zaczął spadać. 4 metry rzeka przekroczyła 12 lutego i opadała w tempie 10 centymetrów na dobę. Obecnie tendencja spadkowa jest niższa, w ciągu ostatnich 24 godzin Warta opadła o około 4-5 centymetrów.

W ciągu najbliższej doby na Warcie do zbiornika Jeziorsko prognozowana jest stabilizacja stanu wody w strefie średnich albo niskich, lokalnie spadek, poniżej aż do ujścia Warty dalszy spadek w strefie stanów średnich albo wysokich.zakomunikowały we wtorek Wody Polskie

Co prawda Warta opada, ale nadal jej poziom jest na tyle wysoki, że znajdujące się terenie gminy promy nie kursują. Przeprawa rzeczna w Chojnie ze względów bezpieczeństwa została nawet wyciągnięta na brzeg. Zarówno Gmina Wronki jak i Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich nie podjęły jeszcze decyzji o wznowieniu kursowania promów.
Przewidywana pogoda na najbliższy okres jest taka, że raczej nie powinnyśmy spodziewać się ponownego wzrostu wody w Warcie.

Do końca tygodnia jak na razie brak znaczących opadów atmosferycznych zarówno deszczu jak i śniegu. Z racji, że znajdujemy się już pod polem wysokiego ciśnienia przyszłe dni będą również słoneczne i pogodne. Poziom Warty sukcesywnie opada nawet 10cm/48h. Z dnia na dzień będzie jednak coraz chłodniej, w weekend w trakcie nocy możemy spodziewać się spadków temperatury do -10°C.informuje Hubert Sierszulski z MeteoDozoru

Jeśli promy ponownie zaczną kursować, niezwłocznie o tym poinformujemy.