Początek roku to dobry okres do podsumowań czy publikacji różnych statystyk. Dziś na tapetę bierzemy liczbę mieszkańców miasta i gminy Wronki.
Według danych Urzędu Stanu Cywilnego na dzień 31 grudnia 2017 roku we Wronkach zameldowanych było 18461 osób. Ta statystyka bierze pod uwagę osoby, które są zameldowane na stałe oraz tymczasowo. Większą część tej puli stanowią ludzie żyjący w mieście – 10741 mieszkańców, natomiast w gminie jest to 7720 osób.
Według danych z 30 czerwca 2016 roku w mieście i gminie zameldowanych było 19037 osób. Liczba mieszkańców miasta wynosiła 11305 osób (natomiast według danych z 1 stycznia 2017 roku – 11284), zaś gminy 7732.
W zeszłym roku urodziło się 209 młodych wronczan, a 187 par wstąpiło w związek małżeński. Wronki na przekór ogólnopolskiej tendencji niżu demograficznego mogą pochwalić się delikatnie wyższą przewagą urodzeń nad zgonami. W 2017 roku pochowaliśmy 206 mieszkańców Wronek. Przeciętny wiek umieralności wśród wronczan to 69 lat u mężczyzn i 79 u kobiet.
Powyższe statystyki uwzględniają liczbę mieszkańców zameldowanych we Wronkach. Polskie prawo mówi o obowiązku meldunkowym, natomiast szacuje się, że około 2000 osób mieszkających i pracujących w naszym mieście i gminie nie jest zameldowanych. Oczywiście większość osób, które łamią obowiązek meldunkowy to cudzoziemcy. Jednak trudno im się dziwić, że nie myślą o biurokracji. Przecież przyjechali tutaj za chlebem.
Jeśli Wronki stałyby się miastem powyżej 20 tysięcy mieszkańców doszłoby do zmian w systemie wyborczym. Musielibyśmy wtedy wybierać 21 radnych, a nie jak teraz 15, burmistrz mógłby powołać dodatkowego zastępcę i nastąpiłby szereg innych zmian.
fot. Pixabay
Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.