Trwa policyjna akcja „Znicz”

Jak co roku na drogach będzie można spotkać większą niż na co dzień liczbę policjantów. Policyjne działania „ZNICZ 2017″ już się rozpoczęły. W kolejnych dniach policjanci dbać będą o bezpieczeństwo. W dniu 1 listopada działania będą prowadzone przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w okolicach cmentarzy.

Bardzo liczymy na to, że te dni pamięci i zadumy, będą jednocześnie dniami bezpiecznego poruszania się po drogach, a nie dniami kolejnych drogowych tragedii.
– policjanci służby ruchu drogowego województwa wielkopolskiego

DZIAŁANIA „ZNICZ 2017″

Działania pod kryptonimem „ZNICZ”, polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa podczas obchodów Święta Wszystkich Świętych, na stałe wpisały się w kalendarz poczynań Policji, jak również w krajobraz polskich dróg. Tradycyjnie już w tym okresie będziemy mieli do czynienia ze wzmożonym ruchem na drogach, a co za tym idzie utrudnieniami w płynnej jeździe, szczególnie w rejonach cmentarzy. Dodatkowo, niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, będzie mieć jesienna, czasem bardzo zmienna aura. To wszystko przyczynia się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci, w miarę możliwości będą dbali o płynność ruchu. Funkcjonariusze będą zwracali szczególną uwagę na wykroczenia oraz przestępstwa popełniane w ruchu drogowym. Policjanci drogówki będą między innymi pilnowali, aby kierowcy nie przekraczali dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze będą też sprawdzali stan trzeźwości kierujących pojazdami.
1 listopada ruch na drogach z pewnością będzie znaczny. Mogą pojawić się utrudnienia przy wjeździe i wyjeździe z przycmentarnych parkingów. Dlatego apelujemy do osób, które tego dnia nie muszą jechać samochodem o pozostawienie pojazdu w okolicy miejsca zamieszkania. W przypadku braku takiej możliwości przypominany, że w Szamotułach, oprócz parkingu przy Bazylice Mniejszej, w okolicy dostępne są też parkingi przy ul. Kościelnej, ul. Rynek, ul. Młyńskiej oraz przy basenie letnim.

Apelujemy do kierowców oraz pieszych o bezwzględne podporządkowanie się poleceniom policjantów kierujących ruchem, o dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych, parkowanie w miejscach wyznaczonych oraz o używanie elementów odblaskowych przez pieszych – co znacznie poprawia poziom ich bezpieczeństwa – szczególnie przez pieszych poruszających się po zmierzchu, poza terenem zabudowanych – co jest prawnym obowiązkiem.

BEZPIECZEŃSTWO MIENIA
Czas wszelkich świąt i tzw. długich weekendów, to często czas wykorzystywany przez nieuczciwych złodziei i oszustów. Dlatego apelujemy o dobre zabezpieczenie swoich pojazdów i mieszkań przed włamaniami i kradzieżami.

W przypadku wyjazdu, który trwać będzie kilka dni, pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu drzwi i okien mieszkania. Warto też poprosić zaufanego sąsiada lub kogoś z rodziny, aby pod nieobecność zwracał uwagę na pozostawione bez opieki mieszkanie.
Przebywając na zatłoczonych cmentarzach również należy wykazać się dużą czujnością i rozwagą –takie miejsca mogą okazać się świetnym miejscem do kradzieży kieszonkowych! Dlatego tez każdy powinien pilnować kieszeni, w których schowane są pieniądze, a panie z czujnością powinny pilnować swoich torebek.

ZAKAZ RUCHU CIĘŻARÓWEK!
W dniach 31.10 i 01.11.2017 r. obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, i tak:
31 października 2017 r. w godz. 18.00-22.00
01 listopada 2017 r. w godz. 08.00-22.00