Dumy Wronek – nagrodzeni [FOTO]

Prezentujemy listę nagrodzonych Dumami Wronek. Dodatkowo oprócz piłkarskich dum, przedstawiciele zarządu Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej odznaczyli zasłużonych dla rozwoju piłki nożnej.

W trakcie spotkania odbyła się zbiórka charytatywna na rzecz Magdaleny Pustkowiak, mieszkanki Biezdrowa chorującej na dystrofię mięśniową, przeprowadzona przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Jesteśmy Razem”. Dzięki ofiarności darczyńców zebrano 4014,86 zł.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy wiemy z kogo jesteśmy dumni?

Dumy Wronek
Ochotnicza Straż Pożarna w Jasionnie i Ochotnicza Straż Pożarna w Wartosławiu – jednostki wyróżniające się prężną działalnością na płaszczyźnie przeciwpożarowej, prewencyjnej i społeczno-kulturalnej. Wysoki poziom wyszkolenia oraz zaangażowanie druhów i druhen pozwala na ich udział w najtrudniejszych akcjach.
Ochotnicza Straż Pożarna w Jasionnie w minionym roku obchodziła 110-lecie swojego istnienia. Prezesem OSP Jasionna jest pan Krzysztof Kaczmarek.
Ochotnicza Straż Pożarna w Wartosławiu w minionym roku obchodziła 90-lecie swojego istnienia. Prezesem OSP Wartosław jest pan Krzysztof Majdański.

Wronieccy harcerze – społeczność skupiona wokół idei lokalnego patriotyzmu, zaangażowana społecznie, wykazująca znaczną aktywność podczas wronieckich uroczystości. W minionym roku druhowie obchodzili 100-lecie wronieckiego harcerstwa. Osobą zaangażowaną w organizację tego jubileuszu była pani Maria Urban. Pani Maria jest też szczególnie zasłużona dla wronieckiego harcerstwa.

Rodzinne Ogródki Działkowe im. Bolesława Chrobrego i Kolejarz we Wronkach – działkowcy skupieni wokół swojej pasji, zaangażowani w ochronę środowiska i podnoszenie standardów ekologicznych w naszym mieście. ROD im. B. Chrobrego w minionym roku obchodził 80-lecie swojego istnienia. Prezesem jest obecnie pan Aleksander Manikowski. ROD Kolejarz w minionym roku obchodził 70-lecie swojego istnienia. Prezesem jest obecnie pan Władysław Małecki.

Wroniecki Ośrodek Kultury – instytucja organizująca życie kulturalne w gminie Wronki. Inicjator wielu przedsięwzięć o zasięgu lokalnym i regionalnym, wspierający rozwój talentów. Instytucja w minionym roku obchodziła 60-lecie swojego istnienia. Dyrektorem Wronieckiego Ośrodka Kultury jest pan Michał Poniewski.

Koło Gospodyń Wiejskich w Biezdrowie – grupa kobiet zaangażowana na rzecz rozwoju sołectwa, integrująca miejscową społeczność oraz podtrzymująca lokalne tradycje. Koło w minionym roku obchodziło 50-lecie swojego istnienia. Przewodniczącą KGW Biezdrowo jest pani Zofia Nowak.

Klub Kręglarski „Dziewiątka-Amica” Wronki – klub w minionym roku obchodził 40-lecie swojego istnienia. Zawodnicy zdobyli ponad 200 medali w Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, w tym 65 złotych. Klub ma na koncie również znaczne sukcesy międzynarodowe w Mistrzostwach Świata i Pucharze Świata. Prezesem Klubu jest pan Maciej Kląskała.

Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym – aktywnie pomaga dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami. Koło w minionym roku obchodziło 25-lecie swojego istnienia. Prezesem Koła jest pani Iwona Sikora.

Chór Milenium – sekcja muzyczna Wronieckiego Ośrodka Kultury, wykonuje pieśni sakralne, patriotyczne i biesiadne, uświetniając lokalne wydarzenia. Chór w minionym roku obchodził 20-lecie swojego istnienia. Prezesem chóru jest pani Magdalena Jans.

Stowarzyszenie Kobiet po Mastektomii „Agata” – stowarzyszenie wspierające i integrujące kobiety w trakcie leczenia i po przebytej chorobie nowotworowej. Stowarzyszenie w minionym roku obchodziło 15-lecie swojego istnienia. Prezesem Stowarzyszenia jest pani Urszula Dąbrowska.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Puszcza Notecka” – zdobywca I miejsca w plebiscycie na najaktywniejszą Lokalną Grupę Działania w Wielkopolsce. Stowarzyszenie aktywizuje lokalną społeczność organizując konferencje i imprezy turystyczne czy promujące kultywowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego. Prezesem Stowarzyszenia jest pan Jacek Kaczmarek.

Koło Gospodyń Wiejskich w Chojnie – zajęło I miejsce w powiecie szamotulskim w plebiscycie na najaktywniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Przewodniczącą KGW Chojno jest pani Maria Dembina.
Agnieszka Proch – sołtys Sołectwa Wierzchocin. Zajęła I miejsce w powiecie szamotulskim w Konkursie Super Sołtys – Super Sołectwo Wielkopolski 2016.

Jacek Rosada – pomysłodawca społecznej inicjatywy, której efektem było powstanie na wronieckim rynku rzeźby osiołka-bohatera.

Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica” – stowarzyszenie zrzeszające miłośników historii z gminy Wronki i okolic. Inicjator nadania nazwy jednemu z wronieckich rond imienia 56. pułku piechoty wielkopolskiej.

Adam Wychowałek – mieszkaniec gminy Wronki, kombatant. Odznaczony medalem „Pro Patria”, przyznawanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Marek Bilon i Karol Grajewski – wronieccy strażacy-ochotnicy. Obaj druhowie brali aktywny udział w licznych akcjach gaszenia pożarów i zwalczania klęsk żywiołowych. W 2016 roku uczestniczyli w 109 akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Robert Makówka – wronczanin, miłośnik piłki nożnej. Sympatyk reprezentacji Polski, wraz z kolegami od 20 lat dopinguje drużynę narodową na europejskich stadionach. Podczas każdego spotkania wywieszają biało-czerwoną flagę z napisem Wronki. Telewidzowie mogli ją zobaczyć m.in. podczas transmisji meczu Polska-Niemcy na Euro 2016.

Daniel Zastróżny i Julia Zastróżna – tancerze Zespołu Folklorystycznego „Marynia”. Tancerze grupy dziecięcej, pasjonaci tańca. Uczestnicy międzynarodowych festiwali folklorystycznych we Włoszech i Austrii. Zwycięzcy Królewskiego Turnieju Tańców Polskich „Warmia” 2016.

Jagoda Michałek i Michał Podgórski – para wielokrotnie doceniana w ogólnopolskich turniejach i konkursach. Zdobywcy nagrody za najbardziej zaskakującą prezentację artystyczną na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w prowincji Surin w Tajlandii.

Hanna i Jan Galasińscy – instruktorzy Zespołu Folklorystycznego Marynia, pomysłodawcy i organizatorzy Turnieju Tańców Polskich „O Wielkopolski Bat” oraz współorganizatorzy koncertu charytatywnego „Kapele Serc”.

Tancerki Zespołu Mażoretki Miraż:
Miniformacja Flagi Seniorki w składzie: Oliwia Czechowska, Marta Drzewiecka, Jagoda Folta, Klaudia Judkowiak, Alicja Kaczmarek, Aleksandra Podgórska, Martyna Remisz, Kamila Łabojewska – zdobywczynie Wicemistrzostwa Świata Mażoretek w Pradze.
Aleksandra Ginalska, Alicja Kaczmarek i Oliwia Czechowska – zdobywczynie tytułów Wicemistrzyń Świata Mażoretek w kategoriach solo.

Zawodniczki Formacji Tanecznej Iskierki UKS Wawrzyn przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Biezdrowie:
Zdobywczynie złotego medalu podczas IV Mistrzostw Świata Mażoretek w Pradze w kategorii show juniorki za układ „Boso przez Afrykę”: Barbara Kryś, Maria Kryś, Kornelia Grabarkiewicz, Julia Hoffman, Julia Lis, Martyna Mrowińska, Zuzanna Prętka, Amelia Smolarkiewicz, Maria Walorczyk, Oliwia Bilon, Blanka Michalska, Julita Kamyszek, Patrycja Grygiel, Weronika Szymkowiak, Patrycja Kukuła, Julia Dembska, Agata Miężał, Oliwia Hawryszkiewicz, Klaudia Wziętek.
Barbara Kryś i Maria Kryś – I Wicemistrzynie Świata Mażoretek w kategorii duo/trio pompom juniorki.
Tancerki Miniformacji Kadetki Pompom: Kornelia Grabarkiewicz, Julia Hoffman, Julia Lis, Martyna Mrowińska, Zuzanna Prętka, Amelia Smolarkiewicz, Maria Walorczyk. Zdobywczynie II Wicemistrzostwa Świata Mażoretek.

Zawodnicy Klubu Kręglarskiego „Dziewiątka-Amica” Wronki:
Michał Pajor – Mistrz Polski Juniorów w Sprincie, Indywidualny Wicemistrz Polski Juniorów. Zdobywca Drużynowego Wicemistrzostwa Polski Seniorów oraz Drużynowego II Wicemistrzostwa Polski Juniorów.
Julia Paszyk – Mistrzyni Polski Juniorek Młodszych – w kategorii indywidualnej i drużynowej.
Tobiasz Wilk – Wicemistrz Polski Młodzików w starcie indywidualnym i w parach.
Prezesem Klubu Kręglarskiego Dziewiątka-Amica Wronki jest pan Maciej Kląskała.

Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Gry Logiczne” we Wronkach:
Sylwia Krause – zajęła II miejsce w Mistrzostwach Polski w warcabach klasycznych „Latającej Warcaby” oraz III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorek w warcabach 100-polowych.
Daniel Dłużewski – zajął I miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Juniorów w warcabach klasycznych oraz I miejsce w punktacji juniorów w Mistrzostwach Polski w warcabach klasycznych „Latającej Warcaby”.

Zawodnicy Wronieckiego Klubu Karate:
Filip Kaczmarczyk – zwyciężył w Otwartych Mistrzostwach Wielkopolski w Murowanej Goślinie oraz w Wojewódzkich Mistrzostwach Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Karate WKF, zajął też I miejsce Otwartych Mistrzostwach Powiatu Poznańskiego Karate WKF w Zalasewie w kihonie.
Maciej Kaczmarczyk – zajął I miejsce Otwartych Mistrzostwach Powiatu Poznańskiego Karate WKF w Zalasewie w kihonie.
Marceli Kurowski – zdobywca 15 medali, w tym m.in. III miejsca w Międzynarodowym Turnieju Karate Central Poland Open WKF Grand Prix Wielkopolski w Pleszewie w konkurencji kumite.
Agnieszka Kałek-Smolarek – trener Wronieckiego Klubu Karate. Zdobywczyni I miejsca w Międzynarodowym Turnieju Karate w Legnicy w konkurencji kata, I miejsce na Mistrzostwach Świata Karate WSF World Shotokan Federation w konkurencji kata drużynowego seniorek oraz II miejsce w Gran Prix Karate Polskiej Federacji Karate Sportowego w Kleszczewie w konkurencji fugo-go.

Anna Nawrot – wronczanka, miłośniczka zdrowego stylu życia. Zwyciężczyni Pucharu Polski w Kulturystyce i Fitness oraz zdobywczyni Wicemistrzostwa Świata w Fitness.

Tomasz Napierała – wronczanin, kulturysta. Zdobywca wielu miejsc medalowych w wyciskaniu sztangi w ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach, m.in. dwukrotny Mistrz Świata i Europy, Międzynarodowy Mistrz Słowacji oraz Wicemistrz Polski Służb Mundurowych. Obecnie jego rekord w wyciskaniu sztangi leżąc wynosi 230 kg.

Tymoteusz Zimny – mieszkaniec gminy Wronki, lekkoatleta. Zdobywca złotych medali w biegu na 400 m na Mistrzostwach Polski w Suwałkach i Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Spale. Reprezentant Polski w Mistrzostwach Świata Juniorów w Bydgoszczy. Halowy rekordzista Polski w biegu na 300 m w kategorii juniorów młodszych.

Mikołaj Raś – uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego we Wronkach. Zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914-1989”. Mikołaj zgłosił do konkursu pracę „Losy dzieci wronieckich cel na przykładzie przeżyć Kazimiery Woźniak”.

Weronika Kaźmierczak – uczennica Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi.
Zajęła I miejsce w XIX Wielkopolskim Konkursie Plastycznym na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. Do konkursu zgłoszono 3500 prac we wszystkich kategoriach wiekowych, z Weroniką konkurowało ponad 900 rówieśników z całej Wielkopolski.

Maria Gierak – nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi. Opiekunka projektu edukacyjnego „Najstarsza budowla we Wronkach”, którego efektem było wydanie folderu na temat historii i zabytkowego wyposażenia wronieckiej fary.

Wojciech Nowak – uczeń Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta we Wronkach.
Laureat Wojewódzkiego Konkursu Historycznego, poprzedzonego etapami na szczeblu lokalnym i rejonowym.

Społeczność Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta we Wronkach – uczniowie placówki zrealizowali projekt edukacyjny „Drzewka Pamięci”. Jego celem było posadzenie na terenie miasta drzew upamiętniających osoby, których losy wpisały się w historię Wronek: więźniów politycznych okresu stalinowskiego, Eligiusza Grupińskiego, dr Ignacego Zimniaka oraz Agnieszki Bartol.

Angelika Kaczmarek – uczennica Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach.
Finalistka XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Rachunkowości, organizowanego przez Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Piłkarskie Dumy Wronek
Jacek Rutkowski – Prezesa firmy Amica S.A. Współtwórca połączenia klubów Czarni Wromet Wróblewo i Błękitni Wronki. Osoba odpowiedzialna za sukcesy Amiki Wronki na arenie krajowej i międzynarodowej.

Wojciech Kaszyński –honorowy prezes firmy Amica Wronki oraz Klubu Amica Wronki. Współtwórca połączenia Czarnych Wromet Wróblewo i Błękitnych Wronki. Pan Wojciech w latach 2008 – 2012 pełnił funkcję wiceprezesa MKS Błękitni Wronki, obecnie jest członkiem Zarządu tego klubu.

Paweł Janas – 50-krotny reprezentant Polski w piłce nożnej, zawodnika i trenera Legii Warszawa, trenera reprezentacji Polski w latach 2002-2006. Pan Paweł pełnił również funkcję Wiceprezesa i Menadżera ds. Sportowych Amiki Wronki.
Paweł Kryszałowicz – najlepszy strzelec zespołu Amica Wronki. Pan Paweł grał w takich klubach jak Aintracht Frankfurt i Wisła Kraków. Uczestnik Mistrzostw Świata w Korei i Japonii.

Marek Bajor – zawodnika Amiki Wronki, wielokrotny reprezentant polski w piłce nożnej, srebrnego medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Pan Marek aktualnie sprawuje funkcję asystenta trenera rezerw Lecha Poznań.
Marek Pogorzelczyk – zawodnik i kierownik Błękitnych Wronki. Kierownik drużyny i dyrektora klubu Amica Wronki. W latach 2006-2011 pełnił funkcję Dyrektora Sportowego Lecha Poznań a od 2012 roku Prezesa Błękitnych Wronki.

Grzegorz Figas – Aktualnie członek Zarządu oraz trener koordynator Błękitnych Wronki. W roku 2003 wraz z zespołem Juniorów Młodszych Amica Wronki zdobył tytuł Mistrzów Polski.
Franciszek Łożyński – jeden z najlepszych zawodników Błękitnych Wronki. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został wychowawcą i trenerem grup młodzieżowych Amiki Wronki oraz Błękitnych Wronki. Obecnie członek Komisji Rewizyjnej w MKS Błękitni Wronki.
Michał Dolata – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół nr 1 we Wronkach, trener koordynator drużyn młodzieżowych MKS Błękitni Wronki z licencją UEFA B. Karierę piłkarską rozpoczynał w drużynach młodzieżowych Amica Wronki. Odbył staże trenerskie w Lechu Poznań, Zagłębiu Lubin oraz VfL Wolfsburg.

Jarosław Jezierski – bramkarza drużyny seniorów MKS Błękitni Wronki w klasie okręgowej. W latach 90-tych bronił barw 2 drużyny KS Amica Wronki. W ankiecie trenerów i kierowników drużyn klasy okręgowej – wybrany do jedenastki rundy jesiennej 2016 roku.

Józef Blaszka – legenda wronieckiej piłki nożnej, honorowy prezes klubu Błękitni Wronki. Piłkarską przygodę rozpoczął w wieku 10 lat, reprezentował m.in. kluby: Kolejarz Wronki, Stal Wronki, Spójnia Wronki, Sparta Wronki. Po zakończeniu czynnej kariery piłkarskiej stał się aktywnym działaczem sportowym. Od 1996 roku pełnił funkcję kierownika drużyn juniorskich Amiki Wronki, a następnie drużyn młodzieżowych Błękitni Wronki.

Ważną częścią czwartkowego Spotkania Noworocznego była uroczystość 95-lecia wronieckiej piłki nożnej. Z tej okazji przyznano wyróżnienia sportowe. Wielkopolski Związek Piłki Nożnej odznaczył: Józefa Blaszkę, Jacka Rutkowskiego, Wojciecha Kaszyńskiego, Franciszka Łożyńskiego, Marka Pogorzelczyka, Andrzeja Hibnera, Leszka Andrzejewskiego, Andrzeja Kadzińskiego, Andrzeja Maleńczyka, Stanisława Grynhoffa i Grzegorza Figasa (złote odznaki) oraz Stanisława Jurackiego (srebrna odznaka).
Więcej na stronie Wronki.pl.