Policja podsumowała akcję „Zero tolerancji”

W poniedziałek informowaliśmy o przeprowadzonej przez Policję akcji „Zero tolerancji”. Funkcjonariusze karali za każde wykroczenie. W ramach akcji policjanci zabrali 14 dowodów rejestracyjnych i nałożyli 123 mandaty.

W poniedziałek, 12 września, 20 funkcjonariuszy drogówki z powiatów szamotulskiego, obornickiego i czarnkowsko-trzcianeckiego przeprowadziło akcję „Zero tolerancji”. Skontrolowano 169 pojazdów oraz ich kierowców. Mundurowi zatrzymali 14 dowodów rejestracyjnych za uchybienia stanu technicznego, a za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym nałożyli 123 mandaty karne.

Głównym celem akcji było zapewnienie bezpieczeństwa na drogach powiatu, ograniczenie zdarzeń drogowych oraz skontrolowanie i zatrzymanie jak największej liczby osób, które łamią przepisy prawa o ruchu drogowym. Kierowanie w stanie nietrzeźwości, nieprzestrzeganie przez kierowców przepisów, przekraczanie dozwolonej prędkości, niezapinanie pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików, są m.in. przyczynami wielu śmiertelnych wypadków.

Drogówkę można było spotkać na terenie Szamotuł, Wronek jak i na drogach całego powiatu. Policjanci kontrolowali stan trzeźwości kierujących i przestrzeganie przepisów Kodeksu Drogowego, stan techniczny aut, ich wyposażenie.

Akcja „Zero tolerancji” miała przede wszystkim oddziaływać prewencyjnie na kierujących, którzy często po wypiciu alkoholu siadają za kierownicę. Chcemy takimi działaniami uświadomić wszystkim kierującym, że prowadząc pojazd po alkoholu i nie stosując się do przepisów Kodeksu Drogowego zagrażają nie tylko sobie, ale też innym uczestnikom ruchu drogowego czy też narażają swoich najbliższych. Mamy dużą nadzieję, że dzięki takim akcjom osoby decydujące się na kierowanie zasiądą trzeźwi i jadąc będą stosowali się do przepisów ruchu drogowego i znaków drogowych, zawsze dotrą wraz z przewożonymi pasażerami do miejsc, do których zmierzają, bezpiecznie, spokojnie i zdrowi. W tym zakresie podczas akcji, nie ujawniliśmy żadnego nietrzeźwego kierującego, co nas niewątpliwie bardzo cieszy i wskazuje, iż codziennie podejmowane działania profilaktyczno-prewencyjne, nasza obecność na drodze powoduje, że kierujący nie decydują się na jazdę po pijanemu.

sierż. Ewelina Grabowa,
oficer prasowa,
KPP Szamotuły.