V Ogólnopolski Turniej Maszyn Wodnych

W 27 lutego 2016 r. w Gimnazjum Nr 60 im. Cyryla Ratajskiego w Poznaniu przy ul. Bukowskiej 53 odbyły się eliminacje regionalne do V Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych. Organizatorem Turnieju była Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna.

 

W rywalizacji wzięli udział uczniowie z województwa wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Szkołę z Leśnej godnie reprezentowały dwie drużyny w kategorii gimnazjum, w skład których wchodzili uczniowie klasy 3f gimnazjum: Mateusz Radzi, Kacper Paralusz, Mateusz Sawala, Michał Woźniak, Jarosław Walczak i Marcin Białek oraz dwie drużyny w kategorii szkoły ponadgimnazjalne, w skład których wchodzili uczniowie klasy 2m: Bartosz Michnik, Bartosz Ruszczyk, Przemysław Skowroński, Mateusz Naparty, Jacek Walentynowicz i klasy 2ia – Paweł Dziurleja. Młodzież biorąca udział w Turnieju musiała własnoręcznie zbudować (zgodnie z regulaminem oraz rysunkiem technicznym) model turbiny przetwarzającej energię kinetyczną i potencjalną wody na energię mechaniczną. Każda maszyna brała udział w jednej z dwóch konkurencji:

  • „Moc”, która polegała na podniesieniu masy 5 kg na wysokość 2 metrów w jak najkrótszym czasie,
  • „Wydajność”, która polegała na wykonaniu pracy podnoszenia masy 2,5 kg na wysokość 2 metrów zużywając jak najmniej wody.

Uczniowie wypadli bardzo dobrze. Najlepiej spisała się drużyna Marcina Białka, która zajęła 4 miejsce w ostatecznej klasyfikacji. Niestety nie zaklasyfikowali się do dalszego etapu, zabrakło niecałych 2 sekund. Gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy dalszych sukcesów!