Powiat szamotulski z nowym ambulansem

Już sześciokrotnie w tym roku na terenie powiatu szamotulskiego lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Część z tych lotów była spowodowana brakiem dostępnego Zespołu Ratownictwa Medycznego. Już niedługo będzie możliwe uniknięcie takiej sytuacji.

Ratownicy medyczni codziennie mają pełne ręce roboty. Czasami się zdarza sytuacja, że liczba wezwań przewyższa możliwości operacyjne Zespołów Ratownictwa Medycznego, wtedy angażowane w działanie zostaje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Przelot z Ławicy do naszego regionu nie trwa długo.

Liczba wykonanych misji na terenie pow. szamotulskiego w okresie od 1 stycznia do 22 lutego 2016 r. – 6, w tym liczba wykonanych misji na terenie gminy Wronki – 4.
Niestety nie jestem w stanie wyróżnić, które z tych lotów miały związek z ewentualnym brakiem naziemnego ZRM.

Co do kosztów również nie mogę jednoznacznie podać takiej kwoty, bo zależy to od wielu czynników. SP ZOZ LPR realizuje swoje działania w ramach rocznego budżetu. Nie jesteśmy w stanie oszacować kosztów jednej misji.
Pragnę dodać, że załogi HEMS są takim samym elementem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego jak specjalistyczne naziemne ZRM. Mogą być przez dyspozytorów wykorzystywane na równi z karetkami i nie generują żadnych dodatkowych kosztów.poinformowała nasz portal rzecznik prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – Justyna Sochacka

Po uzyskaniu informacji na temat przelotów śmigłowca ratunkowego na tereny powiatu szamotulskiego i gminy Wronki mieliśmy zwrócić się z pytaniem do władz samorządowych oraz szpitala czy planują zakup nowego pojazdu dla pogotowia ratunkowego.

Zanim z tymi danymi skierowaliśmy się do odpowiednich organów napłynęła do nas wieść z szamotulskiego szpitala, która może rozwiązać część problemów z dyspozycyjnością Zespołów Ratownictwa Medycznego.

15 lutego 2016 roku Powiat Szamotulski zawarł umowę z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Szamotułach. Powiat przekaże dotację w wysokości 430 000 zł na rzecz SP ZOZ, na zakup nowego ambulansu. Pojazd trafi do szamotulskiego Zespołu Ratownictwa Medycznego. Szpital ogłosił już przetarg na zakup pojazdu.informuje Norbert Woźniak z szamotulskiego szpitala