Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Utrzymujące się wysokie temperatury dają się nam we znaki. Coraz niższa wilgotność ściółki leśnej powoduje, że zagrożenie pożarem w lesie wzrasta z dnia na dzień, z godziny na godzinę. 

 

W związku z bardzo złą sytuacją panującą w lasach prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.
W większości naszego kraju, również w naszym regionie występuje trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Pogoda na najbliższe dni jest niesprzyjająca, ponieważ zapowiadane są upały (od 30 do nawet 33/34 stopni).

ZOBACZ TAKŻE: Pożar ciągnika zaczął rozprzestrzeniać się w kierunku lasu

Dziś rano, wilgotność ściółki leśnej w Mokrzu wynosiła 12.1%. Najgorzej sytuacja wygląda w Obornikach, gdzie odnotowano już 9%! W naszym regionie zanotowano również wilgotność powietrza o wartości 40.5% przy temperaturze 20.7 stopni Celsjusza. Przypominamy, że okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza nadleśniczy, przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10%.

Prosimy o nie używanie otwartego ognia, nie rozpalanie ognisk, oraz nie wyrzucanie niedopałków papierosów w lasach oraz w ich pobliżu. Natomiast jeśli ktoś zauważy pożar niezwłocznie należy powiadomić służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 998 lub 112.