Nadciąga fala upałów

Wielu z was pewnie czekało na taką pogodę. Wszędzie jest słonecznie i ciepło. W najbliższych dniach wysokie temperatury się utrzymają.

Dzisiaj (06.06) za sprawą pogodnego wyżu znad wschodniej Europy będzie pogodnie, słonecznie oraz wystąpi burza w godzinach wieczornych. Wiatr w porywach do 60 km/h. Opady deszczu do 15mm. Temperatura do 32°C.

Niedziela (07.06) będzie dniem przejściowym. Odsunie się od nas pogodny wyż i zaczniemy dostawać się pod wpływ ośrodków niżowych. Stąd na niebie zaczną pojawiać się nieco większe ilości chmur.

Od poniedziałku (08.06) aż do czwartku (18.06) na przemian przeplatać będą się dni pogodne i słoneczne z dniami pochmurnymi, podczas których popada przelotny deszcz i pojawiać się mogą popołudniowe burze, które mogą być dosyć gwałtowne.

 

Ostrzegamy! W upalne dni podczas zbyt długiego pobytu oraz pracy w pełnym słońcu może dojść do udaru słonecznego.

Kiedy dochodzi do udaru słonecznego?

Do udaru cieplnego najczęściej dochodzi w wyniku przegrzania głowy i karku przez działanie promieniowania słonecznego (potocznie nazywane udarem słonecznym lub porażeniem słonecznym). Może też powstać podczas przebywania w dusznej, wilgotnej i gorącej atmosferze lub przy nadmiernym wysiłku fizycznym.

Kto jest szczególnie narażony na możliwość wystąpienia udaru słonecznego?

Szczególnie narażone są osoby starsze oraz dzieci, gdyż mają one w sposób naturalny niezbyt dobrze działającą termoregulację. Narażone są także osoby cierpiące na cukrzycę, choroby serca, osoby otyłe i przyjmujące leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia, a także osoby pod wpływem alkoholu.

Jakie są objawy udaru słonecznego?

 • ogólne osłabienie organizmu
 • przyspieszony puls, podwyższenie ciśnienia krwi
 • gorączka
 • wymioty i nudności
 • dreszcze
 • bóle i zawroty głowy
 • możliwe zaburzenia świadomości, zaburzenia psychiczne
 • utrata przytomności
 • oparzenia skóry I lub II stopnia
 • wysoka temperatura ciała przekraczająca 39°C
 • sucha, gorąca, zaczerwieniona skóra czasem pokryta bąblami – brak pocenia

Jak chronić się przed udarem słonecznym?

W zależności od wrażliwości skóry pierwszy kontakt ze słońcem nie powinien być dłuższy niż 5-20 minut. Niektóre leki (antydepresyjne, moczopędne i antykoncepcyjne) wzmagają wrażliwość na słońce. Należy unikać słońca pomiędzy godziną 11 a 15, gdyż wtedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Polecane są jasne ubrania, nakrycie głowy i okulary słoneczne z filtrem nie przepuszczającym promieni ultrafioletowych.

W razie wystąpienia udaru słonecznego należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu albo zadzwonić po pogotowie ratunkowe. Należy również unikać kontaktu ze słońcem przez kilka dni, przyjmować chłodne napoje oraz wilgotne okłady na głowę.
(Informacje zostały zaczerpnięte z Wikipedii, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat udaru cieplnego.)