Pierwsze prawa jazdy zatrzymane

W dniu 18 maja br. wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących kierujących pojazdami, którzy znacznie przekraczają prędkość na terenie zabudowanym. W miniony piątek na terenie powiatu szamotulskiego policjanci zatrzymali w związku ze zmianami pierwsze prawo jazdy.

 

W miniony piątek 22 maja policjanci z szamotulskiej drogówki prowadzili kontrole drogowe w Pęckowie. O godzinie 8. 40 zatrzymali pierwsze na terenie powiatu szamotulskiego prawo jazdy w związku z przekroczeniem prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Policjanci zatrzymali wówczas do kontroli drogowej 32-letnią mieszkankę gmina Wronki, która kierowała samochodem marki Renault Megane. Kobieta na terenie zabudowanym kierowała samochodem z prędkością 109 km/h.

Kilka godzin później tj. o godzinie 12.25 w tej samej miejscowości, ci sami funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 46-letniego mieszkańca Poznania, który kierował hyundaiem. Mężczyzna, w miejscu, w którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h kierował pojazdem z prędkością 110 km/h/

Zarówno 32-latka, jak i mieszkaniec Poznania na trzy miesiące stracili prawo jazdy. W dodatku oboje dostali mandat karny w wysokości 500 zł oraz 10 punktów karnych.

Przypominamy również, że dla każdego kierowcy, któremu zatrzymano prawo jazdy, ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, oznaczałoby wydłużenie tego okresu do 6 miesięcy. Kolejnym etapem byłoby cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami, a aby je odzyskać należy spełnić wszystkie wymagania stawiane osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami. Dodatkowo przypominamy, że osoby, które dopuszczą się kierowania pojazdem, dla którego stosowne uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnią przestępstwo określone w nowym art. 180a kodeksu karnego.

Autor: st.sierż. Sandra Śrama, oficer ds. prasowych KPP w Szamotułach