Teatralne Wronki

27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru, który został uchwalony w 1961 roku. Świętują go nie tylko aktorzy, ale także ci, których często jako widzowie nie widzimy na scenie – twórcy scenografii, kostiumów czy montażyści dekoracji. Wiele teatrów tego dnia wpuszcza swoich widzów za kulisy, otwiera przed nimi świat, który na co dzień jest dla nich niedostępny.

Wspaniale się złożyło, że wronczanie w minionym tygodniu mieli okazję być bliżej teatru za sprawą utalentowanych młodych aktorów ze szkół i przedszkoli, którzy zaprezentowali swoje spektakle na III Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych „Baśniogród”, a także dzięki młodzieży z Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego, która w sobotni wieczór 28 marca zaprezentowała Współczesne Misterium Męki Pańskiej.

„Baśniogród” to wyjątkowe doświadczenie teatralne, podczas którego na jednej płaszczyźnie spotykają się dzieci, ich rodzice oraz nauczyciele. W czasie Przeglądu zachwyca przede wszystkim odwaga i umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, którymi wykazują się młodzi aktorzy. Nie sprawia im problemu niedziałający mikrofon, czy chwilowe wątpliwości, co do tego, kto powinien pojawić się na scenie. Wszystkie dzieci występujące w spektaklach wspierały siebie wzajemnie i była to chyba najlepsza lekcja pracy w grupie. Do tego urzekające kostiumy i świetne dekoracje oraz rekwizyty, a także wypełniony widzami wroniecki kinoteatr sprawiły, że uczniowie mogli poczuć się jak największe teatralne gwiazdy.

Wyjątkowy teatralny wieczór mogliśmy spędzić we wronieckim kościele oo. franciszkanów. Młodzież z Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego przedstawiła Współczesne Misterium Męki Pańskiej pt. „Codzienne wybory”. Idealna propozycja dla tych, którzy byli za bardzo zapracowani w czasie Wielkiego Postu, aby wybrać się na rekolekcje. W 45 minut każdy widz został zaproszony do podjęcia decyzji i udzielenia odpowiedzi na pytania: co zrobiłem ze śmiercią Jezusa? Czy podczas dokonywania codziennych wyborów biorę pod uwagę Jezusa?

Muzyka, dekoracje i kostiumy idealnie odzwierciedlały klimat spektaklu. Świetne i sprawne połączenie świata Jerozolimy czasów Jezusa ze światem współczesnym ukazuje widzowi ponadczasowość przesłania Mistrza z Nazaretu. Wszyscy aktorzy wraz z reżyserem – bratem Samuelem Łaską, zasłużyli na owacje na stojąco, które otrzymali na zakończenie spektaklu. Ci, którzy przegapili wczorajszą premierę mają okazję jeszcze dzisiaj zobaczyć spektakl. O godz. 19.30 zapraszamy do kościoła oo. franciszkanów. Naprawdę warto!

Teatr fascynuje od najdawniejszych czasów, jest miejscem, w którym można podejmować trudne tematy, a także przekazywać najważniejsze wartości. Młodzi ludzie tworząc spektakl teatralny uczą się współpracy i otwartości na poglądy innych, ale przede wszystkim odwagi, która jest konieczna, by stanąć na scenie i wystawić się na ocenę widzów. Powinniśmy być dumni, że we Wronkach mamy wspaniałe dzieci i młodzież, którzy mają odwagę tworzyć spektakle teatralne.