Prognoza pogody na nadchodzący tydzień

Nadchodzący tydzień będzie charakteryzować się dynamicznym przebiegiem pogody, czemu ma sprzyjać odbudowa strefowej cyrkulacji atmosfery nad Atlantykiem Północnym. Na znacznym gradiencie poziomym temperatury w swobodnej troposferze uformuje się aktywny prąd strumieniowy, który będzie sprzyjać powstawaniu dynamicznych układów niskiego ciśnienia z systemami frontów atmosferycznych.

Obrazek

Typ pogody, jaki jest prognozowany, objawi się istotnie zwiększoną prędkością wiatru, opadami różnego rodzaju oraz burzami, które faworyzuje spodziewana adwekcja znacznie chłodniejszych mas powietrza, zwłaszcza w środkowej części troposfery.
Źródło: Łowcy Burz

Zmiana pogody nastąpiła już dzisiaj. Aktualnie cały czas spada ciśnienie atmosferyczne i niektórzy mogą czuć się bardzo senni. Dzisiejszej nocy ciśnienie spadnie aż do 980hPa. Oprócz spadku ciśnienia będą występowały również silne wiatry wiejące z południowego zachodu, w porywach nawet do 90km/h oraz obfite opady deszczu do nawet 20mm.
Przewidywane jest również wystąpienie słabych burz z pojedynczymi wyładowaniami atmosferycznymi, ze względu na prognozowaną niewielką ilość energii konwekcji.
W poniedziałek przewidywana temperatura wynosić będzie od 5°C do 9°C, we wtorek od 2°C do 6°C, a w środę od 1°C do 5°C. W ciągu tych trzech dni temperatura odczuwalna będzie o 5°C mniejsza od wartości wskazywanych przez termometry. Możliwe będzie również występowanie burz, które będą objawiały się opadami gradu oraz krupy śnieżnej. Święta będą przebiegały pod znakiem niskich temperatur i opadów deszczu.
Kierowcom polecam jeszcze nie wymieniać opon na letnie.