Chroń się przed „cichym zabójcą”

Sezon grzewczy w pełni. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, Gmina Wronki organizuje akcję edukacyjną, dotyczącą bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach.

 

nie-dla-czadu

Co tydzień na naszej stronie prezentować będziemy informacje (również nagrania i linki do artykułów) oraz pytania, dotyczące zagrożeń ogniem i tlenkiem węgla. Autorzy najtrafniejszych odpowiedzi otrzymają w nagrodę czujniki czadu.

Dziś pierwsza porcja informacji na temat powstawania tlenku węgla. Wiadomości pochodzą ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Tlenek węgla –  potocznie zwany czadem  – jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.

Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał, a nawet śmierć.

Więcej na temat czadu można przeczytać na stronie: http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3216

Pytanie konkursowe brzmi: Jak zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla?

Odpowiedzi prosimy kierować na adres mailowy: media@wronki.pl do czwartku, 15 stycznia – podając swoje imię, nazwisko oraz numeru telefonu.