Zryw Wroniecki

„W dniu 12 listopada 1918 roku został nadany z Wronek do Poznania telegram z wiadomością: o godz. 11.00 publiczność zamierza szturmem wziąć więzienie centralne”. Kolejny już raz cytujemy na łamach portalu ten cytat. Dlaczego? Dziś 12 listopada. Rocznica wydarzenia, które przez historyków zwane jest Zrywem Wronieckim.

Pewnie każdy Wronczanin wie, że 12 listopada 1918 roku we Wronkach władzę przejęła Rada Robotniczo-Żołnierska. W czasie wiecu, na Placu Wlności, Włodzimierz Krzyżankiewicz wezwał obecnych do „likwidowania w mieście pozostałości władzy cesarskiej”.

Polacy, mieszkający we Wronkach, po wiecu ścięli lipę cesarską i zrzucili z cokołu pomnik Wilhelma I. Mieszkańcy wyszli na ulice, zaczęli manifestować. To tego właśnie dnia Wronczanie usunęli w naszym mieście symbole pruskie, a z wronieckiego więzienią uwolniono więźniów politycznych.

W czasie wczorajszych obchodów 11 listopada zastępca burmistrza Pan Robert Dorna wspomniał o dzisiejszym święcie: „Jako Wronczanie powinniśmy być dumni z naszej historii. Powinniśmy cieszyć się z wolności, jednak musimy pamiętać, że po to jesteśmy wolni, by móc budować na tej wolności inne wartości. Nie możemy żyć przeszłością, jednak musimy pamiętać o tych, którzy dla naszej przyszłości w Polsce się poświęcili.”

Czy we Wronkach odpowiednio świętujemy tak ważny dla naszego miasta dzień?