Dobiega końca budowa Lapidarium Żydowskiego we Wronkach

Przy wronieckiej ulicy Zacisze na Zamościu kończą się prace związane z budową lapidarium, w którym umieszczone zostały płyty nagrobne pochodzące z dawnych wronieckich cmentarzy żydowskich.

W pracach, trwających kilka tygodni, pomagali więźniowie z Zakładu Karnego we Wronkach. Dzięki ich doświadczeniu, zdolnościom i ciężkiej pracy udało się doprowadzić to miejsce pamięci do stanu obecnego. W budowę lapidarium zaangażowało się bardzo wielu lokalnych społeczników i firm.

Aby zrealizować przedsięwzięcie – Stowarzyszenie „Lapidarium Żydowskie we Wronkach” zwróciło się z prośbą o wsparcie m.in. do Rady Miasta i Gminy Wronki, która podjęła decyzję o sfinansowaniu dokumentacji budowlanej lapidarium. Stowarzyszenie złożyło też wniosek o pomoc finansową ze środków unijnych w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”.

Wnioskowany projekt obejmował budowę ekspozycji macew z obeliskiem i tablicami informacyjnymi bez ogrodzenia terenu. Przedłożona dokumentacja pozwoliła na zakwalifikowanie projektu do otrzymania dotacji w wysokości 50 tys. zł. Stowarzyszenie pozyskało również środki ze zbiórki pieniędzy na ten cel za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl, gdzie każdy mógł, nawet symboliczną kwotą, wesprzeć budowę lapidarium.

Uroczyste otwarcie lapidarium planowane jest na 14 grudnia.

Źródło: Wronki.pl