Upały, upały, upały… a potem?

O tym jak jest gorąco nie trzeba nikogo przekonywać. Od paru dni panują, u nas tak wysokie temperatury, że gdybyśmy byli w posiadaniu lepszej bazy turystycznej to śmiało moglibyśmy konkurować z najbardziej obleganymi przez wczasowiczów obiektami w Polsce i nie tylko. Postanowiliśmy przyjrzeć się prognozom oraz ewentualnym zagrożeniom.

W chwili obecnej termometry wskazują około 25 °C. Jednak w przeciągu godzin, a nawet minut mogą zawitać do nas burze.

W okolicach Krzyża przechodzi komórka burzowa, generująca spore opady deszczu. Można spodziewać się również mocnych porywów wiatru.

– podaje strona Szamotulscy Łowcy Burz – Wielkopolska


FOTO. Szamotulscy Łowcy Burz – Wielkopolska
Jutro, ponownie będziemy odczuwać wysoką temperaturę, ale oprócz tego, ma padać deszcz, a nawet możemy spodziewać się burz.

W dniu jutrzejszym mogą występować dosyć łagodne burze i opady deszczu do 25mm. Temperatura osiągnie maksymalnie 30 stopni, ciśnienie stabilne około 1017hPa, wiatr z kierunku wschodniego do 35km/h – w porywach do 70km/h.

– informuje nasz portal Mateusz Jędrzejczak z Pogody dla Wronek

Na szczęście dostaniemy od Matki Natury chwilę odpoczynku, gdyż na początku przyszłego tygodnia, ma się trochę ochłodzić.

Ochłodzenie przewidywane jest w okolicach poniedziałku i temperatura w dzień będzie wynosiła maksymalnie 20 stopni, a w nocy około 12 stopni.

– przewiduje, wroniecki synoptyk-amator

Wysoka temperatura, rażące słońce oraz brak opadów daje się we znaki okolicznym polom oraz lasom. W gminie Wronki, na szczęście obyło się bez pożarów. Jednak w pobliskim Strzyżminie, strażacy gasili dziś pożar zboża. Natomiast w Obornikach od piątku, strażacy uczestniczyli w kilku akcjach gaszenia pożarów ściółki leśnej. Choć istnieje podejrzenie, że przyczyną powstawania ognia były podpalenia.

W lasach panuje trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ściółki spadła poniżej 10 proc. W Puszczy Noteckiej, gdzie gatunkiem panującym jest sosna zawierająca łatwopalną żywicę i olejki eteryczne wystarczy mała iskierka, aby wywołać pożar. Ogień w lesie jest zagrożeniem nie tylko dla drzewostanu, ale również dla zwierząt i ludzi. Dlatego apelujemy nie wjeżdżajmy samochodami do lasu, nie używajmy otwartego ognia, nie wyrzucajmy śmieci a ogniska rozpalajmy tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Jeżeli zauważyłeś pożar alarmuj pod nr tel. 112 lub 998. Szybka reakcja pozwoli opanować pożar w zarodku.

– pisze w swoim komunikacie Nadleśnictwo Wronki


FOTO. Instytut Badawczy Leśnictwa
Na polach jest również sucho. Ziemia na powierzchni zamieniła się w twardą skorupę, jednak według Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej, suszy nie ma.

W szóstym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2014 roku, nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te są dla w/w upraw znacznie wyższe od wartości krytycznych.

Najniższe wartości KBW w obecnym okresie raportowania występowały na podobnym obszarze co 10 dni temu, z tym że wartości te były o ok. 40 mm niższe od poprzednich. W Dolinie Środkowej Noteci oraz w Kotlinie Toruńskiej wartości te wynosiły -170 do -179 mm. W dalszym ciągu niskie wartości KBW notowano na Pojezierzu Chełmińskim, Wysoczyźnie Świeckiej, na Pojezierzach Iławskim, na terenach Pojezierza Chodzieskiego i Gnieźnieńskiego oraz na Równinie Inowrocławskiej od -160 do -169 mm.

Druga dekada lipca była na dużej powierzchni kraju bardzo ciepła. W części południowo-zachodniej średnia dekadowa temperatura powietrza wynosiła ponad 21oC a miejscami na tym terenie przekraczała nawet 22oC. W drugiej dekadzie lipca opady atmosferyczne na terenie kraju były bardzo zróżnicowane. Na terenach gdzie było najcieplej (w południowo-zachodniej części Polski) opady były bardzo małe, poniżej 10 mm.

– można przeczytać w komunikacie odnośnie wystąpienia warunków suszy w Polsce


FOTO. Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa
Warto również odnotować, niski poziom Warty we Wronkach. Dno rzeki jest tak niskie, że część z Was, mogłaby przejść z jednego brzegu na drugi…


FOTO. IMGW/Pogodynka.pl
Przestrzegamy przed upałami. Prosimy o zakładanie nakryć głowy oraz brania ze sobą napojów. Przypominamy też, aby nie zostawiać nikogo w aucie, ponieważ tam temperatura jest znacznie wyższa niż na zewnątrz. Najlepszym tego przykładem była ostatnia tragiczna śmierć w Rybniku. Prosimy o rozwagę podczas przebywania na świeżym powietrzu, to doskonałe warunki do spędzenia wolnego czasu, jednak w ostatnią sobotę upał dał się we znaki uczestnikom IV Wielkopolskiego Przeglądu Zespołów Wokalnych, Kabaretów i Kapel Ludowych.

Podczas trwania IV Wielkopolskiego Przeglądu Zespołów Wokalnych, Kabaretów i Kapel Ludowych, który odbywał się w Chojnie, zasłabło kilka osób. W celu udzielenia pomocy na miejsce zdarzenia został zadysponowany jeden zastęp OSP Chojno i jeden zastęp OSP Wronki i dwa ZRM. Działania straży pożarnej polegały na udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym, polaniu wodą terenu wokół amfiteatru w Chojnie i zabezpieczeniu imprezy. Dwie osoby zostały przewiezione przez ZRM do szpitala w Szamotułach.

– pisze OSP Wronki