Raport jakości paliwa UOKiK-u – nieprawidłowości we Wronkach

Wirtualna Polska opublikowała raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 30 maja, dotyczący jakości paliwa. Urząd zakwestionował 3,92 proc. pobranych do badania próbek. W tym procencie, znalazła się wroniecka firma.


Jak się okazuje instytucja stająca na straży praw konsumenta zadziałała na niekorzyść konsumentów wprowadzając nas w błąd. Więcej pod tym linkiem.

Paliwo o niewłaściwych parametrach nie tylko może powodować nierówną pracę silnika czy też spadek jego mocy, ale również przyczynić się do uszkodzenia jednostki napędowej i przyspieszać jej zużycie. W przypadku oleju napędowego parametrami najczęściej niezgodnymi z normami były: zbyt niska temperatura zapłonu, za wysoka zawartość siarki oraz zanieczyszczeń stałych. Pierwszy z tych parametrów stwarza niebezpieczeństwo wybuchu oparów oleju podczas nalewania paliwa z dystrybutora do baku. Duża ilość siarki przyczynia się natomiast do korozji silnika i zużycia jego niektórych elementów, a zanieczyszczenia stałe – o ile nie zostaną wychwycone przez filtr paliwa – mogą przyczynić się do uszkodzenia systemu wtrysku, który w nowoczesnych dieslach jest precyzyjną, czułą i drogą w naprawie aparaturą.-


– czytamy na stronie moto.wp.pl

W przypadku benzyny na wronieckiej stacji paliw, problemem jest za niska liczba oktanowa, mogąca prowadzić do zachodzenia w silniku spalania stukowego, przeciążającego mechanicznie tłoki i korbowody. Jeśli ktoś chce zagłębić się w temat liczby oktanowej odsyłamy do Wikipedii – link. Nieprawidłowości na terenie woj. wielkopolskiego wykryto jeszcze w Komornikach oraz Stawiszynie. W naszym mieście na innych zbadanych próbkach nie stwierdzono nieprawidłowości.


Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

NAZWY I ADRESY STACJI PALIW SKONTROLOWANYCH W 2014 ROKU

NAZWY I ADRESY STACJI LPG SKONTROLOWANYCH W 2014 ROKU