Świętujmy rocznicę odzyskania Niepodległości

Dziś obchodzimy 95. rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. To właśnie tego dnia, po 123-ech latach zaborów i niewoli, Naród Polski zrzucił okowy okupantów. Na pamiątkę przekazania przez Radę Regencyjną władzy wojskowej (będącej częścią zwierzchniej władzy państwowej) Józefowi Piłsudskiemu, odbywać się będą liczne uroczystości i imprezy.

Wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednostajnienia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

Po utworzeniu Rządu Narodowego, w którego ręce Rada Regencyjna, zgodnie ze swymi poprzednimi oświadczeniami, zwierzchnią władzę państwową złoży, Brygadier Józef Piłsudski władzę wojskową, będącą częścią zwierzchniej władzy państwowej, temuż Rządowi Narodowemu zobowiązuje się złożyć, co stwierdza podpisaniem tej odezwy.
Dan w Warszawie, dnia 11 listopada 1918 roku.

Aleksander Kakowski
Józef Ostrowski
Zdzisław Lubomirski
Józef Piłsudski

WARSZAWA

W całym kraju odbywają się marsze, parady i wydarzenia sportowe związane ze Świętem Niepodległości. Tegoroczne obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegają się ze 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, a także dziś mija 340 lat od zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej pod Chocimiem. 11 demonstracji, dwa marsze i bieg – tak zapowiada się 11 listopada w Warszawie.


Źródło: WP.pl

Ogólnopolskie obchody Święta Niepodległości odbędą się w Warszawie. W mieście zarejestrowano 11 różnych zgromadzeń publicznych. Prezydencki marsz „Razem dla Niepodległej” wyruszy o godz. 13.15. Bronisław Komorowski zachęca do przypięcia tego dnia do ubrania kokardy narodowej. O 15 spod ronda, jednego z ojców Niepodległości – Romana Dmowskiego, ruszy Marsz Niepodległości.

POZNAŃ

Poznań to nie Warszawa i wielkich marszy nie będzie. Święto Niepodległości mamy czcić spokojnie wspominając wydarzenia sprzed ponad 90 lat.
– 11 listopada, z okazji organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego obchodów Narodowego Święta Niepodległości po raz pierwszy poznańskiej publiczności zaprezentowany zostanie samochód pancerny Austin- Putiłow „Poznańczyk” – zapowiada Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

O 13.30 na poznańskiej Malcie wystartuje „Bieg Niepodległości Na Znak Równości”. Jego współorganizatorką jest Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Dystans 5 km pozwoli na wzięcie udziału w biegu nie tylko wprawionym maratończyków. Start zlokalizowano na skrzyżowanie ul. Wiankowej z trasą spacerową Malty. Biegać będą też w Luboniu, gdzie o godz. 10 wystartuje 3. Luboński Bieg Niepodległości.

Z kolei 11 listopada o godz. 18.00 na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu odbędzie się „Koncert Marszałkowski. Zaprezentowana zostanie muzyka Krzysztof Pendereckiego: Te Deum, Agnus Dei”.

Źródło: Głos Wielkopolski

WRONKI

Wroniecki Ośrodek Kultury i Burmistrz Miasta i Gminy Wronki zapraszają na obchody Święta Niepodległości. Program uroczystości:
– 10:00 – Msza Św. w Kościele pw. św.Katarzyny
– po Mszy Św. – przemarsz ulicami miasta (Kościół św. Katarzyny, Rynek, ul. Szkolna, ul. Mickiewicza, ul. Niepodległości, ul. Partyzantów, ul. Ratuszowa, ul. Chrobrego, ul. Poznańska, WOK), występy Wronieckiej Orkiestry Dętej oraz Mażoretek MIRAŻ
– 12:00 – Biesiada Narodowa (wspólne śpiewanie, kawa, herbata, rogale), duża sala WOK, wstęp wolny.


Atrakcje związane z dzisiejszą uroczystością zapewni także Restauracja Ratuszowa. Dziś w lokalu specjalnie z okazji 11 listopada, będzie można zjeść m.in. rosół z gęsiny z domowym makaronem, czerninę czy polędwiczki w borowikach, a to wszystko popić tradycyjnym, polskim miodem pitnym. Więcej informacji tutaj.