Trójka wronczan kradła elementy linii kolejowej

Czwórkę mężczyzn podejrzanych o kradzież elementów infrastruktury kolejowej zatrzymali policjanci z Wielenia. Funkcjonariusze zabezpieczyli narzędzia służące podejrzanym do realizacji tego przestępczego procederu. Osadzeni to dwaj mieszkańcy Wronek w wieku 49 i 18 lat oraz 29.letni mieszkaniec gminy Wronki.

Pod koniec października, późnym wieczorem policjanci z Wielenia postanowili zweryfikować uzyskaną w toku czynności służbowych informację dotyczącą kradzieży elementów metalowych z nieczynnej już linii kolejowej położonej w kompleksie leśnym między Wieleniem, a Wrzeszczyną. Po dotarciu we wskazany odcinek trasy kolejowej funkcjonariusze zobaczyli leżące na ziemi obok torowiska poodkręcane szyny, śruby oraz podkłady. Wszystko wskazywało na to, że złodzieje opuszczali to miejsce w pośpiechu i to całkiem niedawno, w związku z powyższym mundurowi postanowili skontrolować przyległy teren oraz drogi.

Do czynności zaangażowano dodatkowe dwa patrole policyjne, w tym jeden z Krzyża. Podjęty wysiłek opłacił się. W pobliskiej miejscowości funkcjonariusze namierzyli czwórkę podejrzanych mężczyzn. W aucie, którym się poruszali, policjanci znaleźli podkładki i śruby kolejowe oraz różnego rodzaju narzędzia, w tym m.in. pilarkę spalinową. Ponadto w odległości kilku metrów od pojazdu mundurowi ujawnili urządzenie napędzane silnikiem spalinowym służące do odkręcania śrub trakcji kolejowej. Wszystkie osoby zostały zatrzymane i przewiezione do komisariatu w Wieleniu. Jedną z nich po przesłuchaniu zwolniono do domu, z kolei pozostała trójka została osadzona w policyjnym areszcie w Komendzie Powiatowej Policji w Czarnkowie. Osadzeni to dwaj mieszkańcy Wronek w wieku 49 i 18 lat oraz 29.letni mieszkaniec gminy Wronki.

Na chwilę obecną mężczyźni ci usłyszeli zarzut usiłowania kradzieży. Za taki sam czyn będzie odpowiadał jeszcze jeden ich znajomy, do którego funkcjonariusze dotarli w późniejszym czasie. Poza tym z informacji uzyskanych przez policjantów wynika, że to nie jednorazowy taki wyskok podejrzanych. Część z nich ma na swoim koncie jeszcze kilka podobnych kradzieży. Czynności w tej sprawy trwają. Policjanci cały czas gromadzą materiał. Nie wykluczone są też kolejne zatrzymania osób.

mł. asp. Izabela Kolasa,
oficer prasowy,
KPP Czarnków.