Apel TOZ Wronki

APEL LETNI
TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE
ODDZIAŁ WE WRONKACH

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce przypomina, że okres letnich upałów może przyczynić się nie tylko do zagrożenia egzystencji dla zwierząt, ale także stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia i życia . Silne upały i wystawienie zwierzęcia na intensywne nasłonecznienie powodują, że zagrożenie to drastycznie wzrasta. Inspektorat TOZ, co roku notuje dziesiątki przypadków udaru psów z powodu przegrzania organizmu na wskutek braku wiedzy lub bezmyślności ich właścicieli. Dlatego zwracamy się do wszystkich posiadaczy naszych czworonożnych przyjaciół z apelem, aby szczególnie podczas wzmożonego działania słońca i wzrostu temperatury zadbali o naszych czworonożnych przyjaciół.

Pamiętaj, aby:

Pies miał zawsze przy budzie w miejscu nienasłonecznionym miskę ze świeżą wodą.

Buda i kojec nie mogą być wystawione non- stop na działanie promieni słonecznych

Wybieraj w miarę możliwości miejsca do spaceru tam gdzie pies ma możliwość kąpieli i ochłodzenia organizmu.

Zabieraj ze sobą świeżą wodę, aby pies mógł zaspokoić pragnienie podczas spaceru.

Zabierając psa do samochodu podczas upałów nigdy nie zostawiaj go samego wewnątrz, a jeżeli musisz go pozostawić to zaparkuj auto w zacienionym miejscu z uchylonymi szybami. Używaj osłon od słońca. W trakcie podróży zatrzymuj się, co 2- 3 godziny, aby psa wyprowadzić na spacer.

Udar u psa charakteryzuje się silnym ziajaniem i ślinieniem. Oczyść psu pysk ze śliny, aby ułatwić oddychanie i zmocz głowę zimną wodą. Owiń tułów psa wilgotnym ręcznikiem i polewaj wodą, daj mu pić.

Podróżując z psem nie zapomnij zapiąć go w specjalne pasy bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że twój pies najlepiej będzie się czuł na wakacjach ze swoją rodziną. Jeżeli nie możesz spędzić wolnego czasu ze swoim pupilem pozostaw go najlepiej u swoich znajomych, których dobrze zna. W ostateczności pozostaw go w sprawdzonym hotelu dla zwierząt gdzie spędzi bezpiecznie okres wyjazdu swoich właścicieli na letni odpoczynek.
Nie zapomnij wystawić miseczki z wodą w miejscu nie nasłonecznionym dla ptaków – one też potrzebują wody

Zwracamy się do społeczeństwa o wyczulenie na wszelkie przypadki i odstępstwa w sprawie pozostawienia zwierząt bez należytej opieki podczas letnich upałów. One mogą też zabić. Nie bądźmy obojętni, pomagajmy sami potrzebującym i zagrożonym zwierzakom. Zawiadamiajmy w razie zagrożenia wszelkie służby odpowiedzialne za ochronę zwierząt w Polsce.

TOZ ODDZIAŁ WRONKI
TEL. 603 255 675