Spotkanie niedźwiedzia z wroną

Spotkanie niedźwiedzia z wroną, czyli wymiana młodzieży w Zespole Szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach

W dniach 16 – 21.10.2011r. grupa uczniów z Zespołu Szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach spotkała się w Berlinie ze swoimi kolegami i koleżankami z OSZ für Bürowirtschaft I z Berlina.

Wymiana przebiegała pod hasłem „Europa – das ist unsere Geschichte und unsere Zukunft” – „Europa – to nasza historia i nasza przyszłość”.
Projekt realizowany w Niemczech był kontynuacją spotkania, które odbyło się w czerwcu br. we Wrocławiu.

Młodzież miała okazję uczestniczyć w ciekawych seminariach oraz warsztatach tematycznych, a także językowych. Ważnymi elementem były pojęcia wartości i rzeczywistość życia młodzieży z Niemiec i Polski rozpatrywane jako kroki
w kierunku integracji w Europie na przykładzie multikulturowego miasta Berlina.
W poniedziałek uczniowie wymieniali się swoimi poglądami na tematy dotyczące uprzejmości, gościnności, piękna, nowoczesności oraz politycznego zaangażowania.

Wtorkowe przedpołudnie przebiegało pod hasłem „kreatywność”. Młodzież pracowała w grupach i zajmowała się m. in. malowaniem wspólnych obrazów, przystrajaniem sali,
w której odbywały się zajęcia, a także odkrywaniem okolicy i historii z nią związanej. Popołudnie wypełniło spotkanie z Koffim Asamoah, który uczył gry na bębnach. Zajęcia uświadomiły uczestnikom, że jesteśmy do siebie bardziej podobni niż nam się mogło
zdawać … Zakończeniem wspólnego dnia był wieczór polsko – niemiecki.

W środę uczniowie rozpoczęli realizację programu rejsem po Sprewie, w trakcie którego otrzymali liczne informacje dotyczące budynków znajdujących się na trasie historycznego centrum Berlina. Następnie Niemcy pokazali Polakom m. in. Plac Alexandra, Plac Poczdamski, Stadion Olimpijski, Katedry Berlińskie, Czerwony Ratusz, itd. Zmęczeni,
ale naładowani pozytywną energią zwiedzaliśmy w tym dniu również
budynek Parlamentu Niemieckiego. Wizyta w Reichstagu dostarczyła młodym
Niemcom i Polakom informacji dotyczących życia politycznego w Niemczech, a także przybliżyła historię tejże instytucji. Wieczorem mogliśmy podziwiać różnobarwny Berlin, ponieważ odbywał się w tym czasie coroczny Festiwal Światła.

W czwartek zwiedzaliśmy czasową wystawę „Tür an Tür”. Polen – Deutschland. 1000 Jahre Kunst und Geschichte – „Obok” – Polska – Niemcy – 1000 lat sztuki i historii.
W godzinach popołudniowych uczestnicy wymiany zwiedzali Berlin w trzech grupach. Grupa pierwsza zwiedzała wielobarwną dzielnicę Kreuzberg, grupa druga poznawała żydowską dzielnicę Berlina Oranienburgerstraße oraz Spandauer Vorstadt , a grupa trzecia poznawała nowoczesny Berlin wokół Placu Poczdamskiego. Wieczorem niemieccy koledzy przygotowali dla Polaków wieczór berliński, który zakończył się rozmowami i śpiewami przy ognisku.

Młodzież uczestnicząca w wymianie, zarówno z Wronek, jak i z Berlina wyniosła z tego spotkania wiele cennych doświadczeń oraz niezapomnianych przeżyć, nawiązały się nowe przyjaźnie oraz znajomości, zniknęły bariery komunikacyjne oraz stereotypy.
Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej wymiany, której przygotowania rozpoczną się wiosną 2012r.

Sponsorami wyjazdu były Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Fundacja „Amicis” Wronki, a także Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół Nr 2
im. Stanisława Konarskiego we Wronach.

Składamy serdeczne podziękowanie za finansowe wsparcie, które otworzyło naszym uczniom „drzwi na świat” i umożliwiło udział w projekcie oraz otwarcie się na inne kultury. Składamy również podziękowanie firmie Matmich – BUS za bezpieczny przejazd młodzieży oraz p. Grażynie Kaźmierczak za okazaną pomoc i życzliwość.

Sylwia Pogorzelczyk