Wysokie zagrożenie pożarowe – mieszkańcy otrzymali alert

Mieszkańcy naszego regionu otrzymali alert z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Istnieje duże ryzyko pożarów w lasach.

Od wielu dni w okolicznych lasach wilgotność ściółki leśnej wynosi poniżej 10%. Nasz region należy do najbardziej zagrożonych w skali całego kraju. Wronieckie lasy obecnie zaliczają się do najbardziej suchych. Dzisiaj o godzinie 9. wilgotność wynosiła 8.3%. A najniższy pomiar w Polsce wskazała dzisiaj stacja w Drawsku Pomorskim – 7.4%.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa postanowiło wydać ostrzeżenia dla mieszkańców około 20 powiatów w 6 województwach w związku z dużym zagrożeniem pożarowym.

Uwaga! Dziś i jutro (17/18.05) duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia – dzwoń na 112.

brzmi komunikat

Oprócz powiatu szamotulskiego, alert otrzymali także mieszkańcy powiatu międzychodzkiego. Ewentualną akcję gaśniczą utrudniał będzie silny wschodni wiatr, który utrzyma się do niedzieli.

Jak do tej pory na terenie naszej gminy doszło tylko do jednego większego pożaru poszycia leśnego, który na szczęście udało się szybko ugasić.

Na ten moment nie jest rozważane wprowadzenie czasowego zakazu wstępu do lasów. Jednak gdy sytuacja się pogorszy może taka decyzja zapaść.