Pył z Sahary dociera do Polski

Część z Was mogła dzisiaj zaobserwować dość nietypowy zachód słońca, które zostało przyćmione. Jest to skutek docierającego do Polski pyłu z afrykańskich pustyni.

Pył z pustyni Sahary jest zjawiskiem naturalnym, które może występować kilka razy w roku, gdy silne wiatry unoszą pył i przenoszą go na duże odległości, w tym do Europy. W ostatnich dniach obserwujemy, jak ogromne chmury pyłu przemieszczają się w kierunku Polski, co może wpływać na jakość powietrza i warunki atmosferyczne.

Do Polski napływa bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Dodatkowo niesie ono do nas pył znad Sahary. Nad naszym krajem szczególnie dużo będzie go jutro (w niedzielę – przp. red.). Zatem mimo słonecznej pogody, słońce może wyglądać jak przez matowe szkło.

informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Mętne i zabarwione niebo ma się w Polsce utrzymywać do poniedziałku. W rozmowie z portalem Moje Wronki, Hubert Sierszulski z MeteoDozór PSZ PMI PCT informuje, że nasz region nie jest, aż tak narażony na skutki pojawienia się afrykańskiego pyłu. Najwięcej pustynnego piasku spadnie na regiony południowej Polski.

Eksperci zalecają, aby w dniach, gdy pył dotrze do Polski, osoby wrażliwe pozostały w pomieszczeniach i ograniczyły ekspozycję na zanieczyszczone powietrze.