Płyty chodnikowe są atrakcyjną alternatywą dla kostki brukowej, przede wszystkim z uwagi na niższą cenę i łatwiejszy montaż. Nic więc dziwnego, że ich zakupem interesuje się wiele osób. Dowiedzmy się, gdzie można zastosować płyty chodnikowe i dlaczego warto to zrobić.
Zastosowanie płyt chodnikowych
Zastosowanie płyt chodnikowych jest bardzo szerokie. Z ich wykorzystaniem możemy stworzyć trwałe i estetyczne wykończenie nawierzchni zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i we własnym, przydomowym otoczeniu. Co można tworzyć z użyciem płyt chodnikowych?
- parkingi,
- podjazdy,
- chodniki,
- ścieżki ogrodowe,
- powierzchnie tarasów,
- trakty piesze.
Tak szerokie zastosowanie płyt chodnikowych wynika z ich doskonałych parametrów wytrzymałościowych. To materiały wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, mróz, wysokie temperatury czy intensywne promieniowanie UV. Na tak chętne wykorzystywanie płyt chodnikowych wpływa także ich wygląd. To uniwersalne materiały, dobrze prezentujące się w połączeniu z różną architekturą, a szeroka gama kolorów, kształtów i wzorów, w której są dostępne, stwarza szerokie pole wyboru.
Rodzaje płyt chodnikowych i ich wykorzystanie
Zastosowanie płyt chodnikowych różni się w zależności od ich rodzaju. Przykładowo, duże płyty chodnikowe przeznaczone są raczej do wykładania nawierzchni, która będzie intensywnie eksploatowana i której estetyka ma drugorzędne znaczenie. Tego typu modele mają też większą grubość, a jest to parametr, który w dużej mierze decyduje o ich wytrzymałości. Z kolei małe płyty chodnikowe będą odpowiedniejsze dla tarasów czy ścieżek ogrodowych, gdyż wizualnie będą prezentować się jako lekkie i bardziej eleganckie.
Na rynku dostępne są także płyty chodnikowe imitujące różnego rodzaju tworzywa, np. deski albo naturalny kamień. Takie modele dobrze wkomponowują się zwłaszcza w naturalne otoczenie ogrodów. Zastanawiając się nad zastosowaniem płyt chodnikowych konkretnego rodzaju, trzeba też wziąć pod uwagę styl przestrzeni, dla której planujemy nawierzchnię. Z reguły obowiązuje tutaj zasada kontrastu, która polega na tym, że płyty gładkie lepiej prezentują się w przestrzeniach bogatych w ozdobne formy, natomiast płyty dekoracyjne mogą wprowadzić nieco ożywienia w przestrzeniach, w których dominują proste konstrukcje. Do ozdobnych płyt należą między innymi płyty ażurowe, charakteryzujące się regularnymi wycięciami, ale także pełne płyty o osobliwej fakturze, np. płyty płukane.
Płyta płukana to także przykład płyty o dobrych właściwościach antypoślizgowych. Jeżeli zatem poszukujemy materiału do wyłożenia nawierzchni, której bezpieczeństwo użytkowania będzie podwyższone, warto rozważyć zastosowanie płyt chodnikowych tego typu. Jak widać, praktycznie nieograniczone zastosowanie płyt chodnikowych, a także ich dobre parametry wytrzymałościowe czynią z nich jedne z najlepszych materiałów do tworzenia trwałych i estetycznych nawierzchni. Szeroka oferta tego typu produktów dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-chodnikowe-plyty-azurowe-kostka-brukowa/plyty-chodnikowe-plyty-azurowe