W Nowej Wsi otwarto nową, imponującą szkołę [FOTO]

27 mln złotych i niecały rok prac – efekt jest olśniewający. Przy ulicy Szkolnej w Nowej Wsi otwarto nową szkołę, na miarę XXI wieku.

Przy Szkole Podstawowej imienia Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi były zawirowania. Pojawił się nawet pomysł likwidacji placówki. Jednak dalszy bieg historii pokazał, że efekt był wart poniesionych kosztów, zaangażowania, pracy i wysiłku wielu osób. Dzisiaj otwarto obiekt, który powstał w niecały rok. Można tylko klaskać pomysłodawcom, projektantom, inwestorom i budowniczym.

Jest to placówka, która powstała z potrzeby wronczan, zaprojektowana przez wronczan i dla wronczan – zarówno dla uczniów oraz grona pedagogicznego tej zasłużonej we Wronkach szkoły. Najlepiej oddają to słowa radnego Bartosza Sobańskiego, który jest przecież mieszkańcem Nowej Wsi i sam najlepiej wie, jak do realizacji tej inwestycji doszło i kto do końcowego sukcesu się przyczynił.

Pięknie wyszła nam ta inwestycja. Finalny efekt jej realizacji jest imponujący nawet dla osób zaangażowanych w ten projekt od wielu lat.

Chciałbym podkreślić w kilku słowach to, co zadecydowało o finalnym sukcesie tego przedsięwzięcia. Jestem przekonany, że nie będzie to tylko moja indywidualna ocena.

Oczywiście mieliśmy rewelacyjny projekt, poprzedzony koncepcją tej inwestycji. Zaplanowanie przestrzeni, wkomponowanie jej w otoczenie, rozwiązania techniczne – wszystko to będziemy wszyscy podziwiać jeszcze długo. Oczywiście mieliśmy też wspaniałego wykonawcę. Tempo i jakość prac, zaangażowanie – bez takiej postawy wykonawcy nie udałoby się nam.

Jestem jednak przekonany, że podstawą tego sukcesu, swoistym słowem-kluczem, które jako pierwsze kojarzy mi się z tym przedsięwzięciem, jest współpraca.

Wielopłaszyznowa współpraca licznych podmiotów i osób. Po pierwsze Inwestora, czyli Urzędu z Burmistrzami na czele. Po wtóre – Użytkowników, czyli środowiska szkolnego reprezentowanego przez Panią Dyrektor i wspieraną przez reprezentantów Rady Rodziców. Dalej Radnych, a także Wykonawców i to zarówno usług planistycznych, nadzoru, jak i prac budowlanych.

Żadna ze stron nie uzurpowała sobie tu prawa do wyłączności w trakcie podejmowania decyzji. Nikt nie usiłował twierdzić, że ma patent na trafność decyzji. Mam tę satysfakcję, że mogę zaświadczyć o funkcjonowaniu takiej postawy na niemal wszystkich etapach tego projektu. O współpracy stron, opartej na zaufaniu, szacunku i zrozumieniu.

W różnych gminach, przy różnych przedsięwzięciach konsultacje ze stroną społeczną wyglądają różnie. W tym przypadku przedstawiciele społeczności szkolnej byli potraktowani przez Burmistrzów jako partnerzy i to jeszcze przed wykrystalizowaniem się koncepcji. Z drugiej strony społeczność szkolna, a także później większość Rady Miasta i Gminy Wronki, z zaufaniem, zrozumieniem i cierpliwością odnosiła się do zmian wobec pierwotnych planów. Zmian, które okazywały się albo optymalne, albo wręcz konieczne.

Te i wiele innych przejawów dobrej współpracy sprawiają, że inwestycję budowy nowych budynków Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi, możemy śmiało wskazywać jako modelowy przykład tego jak planować, uzgadniać i realizować tak poważne projekty.

Dziękuję z całego serca za postawę pełną zaufania, zrozumienia i poszanowania wszystkim związanym z tą inwestycją. Dziękuję Koleżankom i Kolegom Radnym, którzy schowali głęboko do kieszeni perspektywę własnych okręgów wyborczych, jednoznacznie określając priorytety tej kadencji. Szczególne podziękowania kieruję do Burmistrza Roberta Dorny, do Pani Dyrektor Anny Sarbak i do reprezentantów Rady Rodziców, uczestniczących w dialogu z Inwestorem, z Arkadiuszem Binkiem na czele.

I jeszcze jedno na koniec. Pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że sposób realizacji tej inwestycji jest swego rodzaju lekcją. Lekcją o tym, że poważne przedsięwzięcia realizuje się współpracując i traktując uczestników projektu jako godnych zaufania i szacunku partnerów. A także, że najwłaściwszą formą komunikacji w tak poważnych sprawach jest bezpośrednia, rzeczowa rozmowa, a nie sianie fermentu w social mediach.

To lekcja do odrobienia raczej przez nas dorosłych. Bo jestem przekonany, że dzieci, które będą uczyć się w tych murach, taką postawę mają i będą mieli wpajaną.

przemawiał Bartosz Sobański

Szkoła powstała dzięki połączeniu sił wronieckich władz samorządowych oraz parlamentarzystów i rządu. Takie konsorcjum sprawiło, że uczniowie szkoły w Nowej Wsi mogą zamienić przeszło stuletni obiekt na placówkę rodem z XXI wieku. Środowisko szkoły imienia Arkadego Fiedlera jest bardzo wdzięczne wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do wybudowania kompleksu. Dyrektor Anna Sarbak przekazała odznaki Przyjaciela Szkoły i pamiątkowe podziękowania dla: firmy AGROBEX (wykonawcy inwestycji), pracowni architektonicznej VOWIE STUDIO PLUS (projektantów szkoły), Mirosława Wieczora i Roberta Dorny (którzy otrzymali wyjątkowe zdjęcie wszystkich uczniów szkoły), Grzegorza Piechowaka – Wiceministra Rozwoju i Technologii, Jarosława Kucharskiego – kierownika budowy, Daniela Sworka – kierownika projektu, Adama Nogaja, Bartosza Sobańskiego, Arkadiusza Binka – przewodniczącego rady rodziców, Filipa Główczyńskiego oraz Marleny Hibner-Kozy – Kierownik Referatu Nieruchomości, Inwestycji i Planowania Przestrzennego w Gminie Wronki.

Sam kompleks oprócz komfortowych warunków do nauki dla kilkuset uczniów, zawiera nowoczesne obiekty sportowe w tym halę i boisko wielofunkcyjne. Piękną bibliotekę, stołówkę, gabinety i pracownie, dziedziniec, patio. W niecały rok powstała taka placówka, że w tym labiryncie różnych pomieszczeń można się nawet zgubić.

Całej społeczności szkoły w Nowej Wsi życzymy, aby za przykładem swojego patrona, w nowych murach jeszcze chętniej poznawali świat.

« z 62 »