Witaj Europo, czyli wesołe jest życie staruszek

Jest to projekt plenerowy, widowisko słowno-muzyczne przygotowane i zrealizowane przez ekipę reprezentującą trzy kategorie wiekowe i trzy sąsiadujące ze sobą miejscowości Ostroróg, Szamotuły, Wronki.

Uniwersytet Trzeciego Wieku z Ostroroga opracował projekt, do udziału w którym zaprosił młodzież z I LO w Szamotułach i z Zespołu Szkół nr 2 we Wronkach, dzieci z Ostroroga, nauczycielki z w/w szkół a także Panie z Biblioteki Publicznej w Ostrorogu. Seniorki postanowiły przypomnieć swoim rówieśniczkom i rówieśnikom, a młodszym uświadomić, że pozytywne myślenie jest w obecnym czasie bardzo pożądane i że bawić się i realizować marzenia, czyli żyć aktywnie, ciekawie i z uśmiechem na ustach można (i należy) w każdym wieku.

Jak to emerytki zrobiły ? Postanowiły postawić na turystykę i z optymizmem, pomimo braku odpowiednich środków finansowych (bank pomoże) wyruszyć na zwiedzanie Europy. Wytypowane zostały 4 kraje a właściwie ich stolice. Jadą więc do Londynu, Paryża, Rzymu i Aten. Koncepcja spektaklu zakłada akcję na dwóch, oddalonych od siebie, scenach: biuro turystyczne i scena artystyczna. Na pierwszej zapadają decyzję o trasie wyjazdu, na drugiej powstaje muzyczna, taneczna i kulinarna wizytówka danego kraju. Wykonawcy, a za nimi widzowie, przemieszczają się od jednej do drugiej, zachęcani do interaktywnego udziału w widowisku.

Oj, będzie się działo, Widz usłyszy wiele ciekawostek o wymienionych stolicach, obejrzy zdjęcia, zobaczy jak w Anglii tańczą walca angielskiego, we Francji cancana, we Włoszech tarantelę a w Grecji Greka Zorbę. Usłyszy piosenki, śpiewane na żywo i tylko czasami z taśmy, dowie się o kulinariach odwiedzanych krajów, weźmie nawet udział w degustacji… Ujrzy Sherlocka Holmesa, Napoleona, Romea i Julię, i greckich bogów…. Ich wzrok przyciągną dekoracje , namalowane przez seniorki…

Oj, będzie się działo…

Projekt zakłada zarówno cele artystyczne i rozrywkowe, ale też edukacyjne. Wszystko będzie podane z przymrużeniem oka i świadomością, że jest to projekt w pełni amatorski, spontaniczny i dopuszczający improwizacje.

Uczestnicy spektaklu:

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrorogu

Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach

I LO im. Ks. Piotra Skargi w Szamotułach

Dzieci z Ostroroga

Scenariusz i reżyseria:

Grażyna Jatczak

Organizatorzy:

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostroróg

Sponsorzy:

STAROSTA SZAMOTULSKI BEATA HANYŻAK

BURMISTRZ MIASTA I GMINY OSTRORÓG ROMAN NAPIERAŁA

PRZEWODNICZĄCA GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH MAGDALENA DĄBROWSKA

BANK SPÓŁDZIELCZY DUSZNIKI

SOUND &LIGHT MICHAŁ KLEKOTA WRONKI

MARIOLA PRZYMUSZAŁA GALERIA M – ART

FIRMA USŁUGOWO-HANDLOWA JACEK PAZDERSKI

PASIEKA „PSZCZELI ZAUŁEK” LUDWIK PAZDERSKI

BAR MORMIN – „MORMINBAR”

WKŁAD WŁASNY UTW