Szampon i odżywka do włosów — czym się kierować przy ich wyborze?

Wybór odpowiedniego szamponu i odżywki do włosów jest niezwykle ważny dla ich wyglądu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów mogą je niszczyć, powodując nie tylko łamliwość i matowość, ale również problemy ze skórą głowy. Dlatego przed wyborem konkretnego produktu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów. W poniższym wpisie kosmetolog wyjaśni, czym kierować się przy wyborze szamponu i odżywki do włosów.

Konsekwencje złego doboru szamponu i odżywki do włosów

Źle dobrany szampon i odżywka przyczyniają się do widocznego pogorszenia kondycji włosów. Mogą one stać się matowe, suche oraz trudne w rozczesywaniu. Często dochodzi również do postępującej degradacji łodygi włosa oraz rozdwajania się końcówek. Jednak nieprawidłowo dobrany szampon i odżywka to nie tylko zły stan włosów, ale również skóry głowy. Przy zbyt silnym produkcie może pojawić się łupież, swędzenie i podrażnienie. Często zmagamy się wówczas również z wypadaniem włosów. Z drugiej strony, jeśli posiadamy skórę łojotokową, to nieodpowiedni szampon może nasilać wydzielanie łoju oraz nie domywać skóry głowy i włosów.

Szampon do włosów — jak wybrać ten odpowiedni?

Dobór odpowiedniego szamponu zależy przede wszystkim od rodzaju skóry głowy, bo to ona podczas mycia jest najważniejsza. Prawidłowe rozpoznanie potrzeb naszej skóry to połowa sukcesu. Podstawową rzeczą, na której powinniśmy się skupić jest skład szamponu. Najważniejszym zadaniem szamponu jest oczywiście oczyszczanie, dlatego zawiera on głównie wodę i substancję pianotwórczą. Jednak dobry szampon powinien również dbać o skórę głowy, dlatego dobrze, gdy jest wzbogacony o substancje nawilżające, odżywcze, regenerujące i ochronne. Nie należy zapominać, że składniki zawarte w kosmetykach myjących, nawet jeśli większość z nich jest spłukiwana, mogą wpłynąć na stan naszej skóry i łuski włosa. 

Dlatego ważne jest, aby szampon zawierał składniki jak najlepiej dobrane do naszego rodzaju skóry. Przy skórze suchej i wrażliwej warto postawić na delikatne detergenty oraz substancje nawilżające oraz łagodzące, np. proteiny, pantenol, kolagen, aloes czy łagodzące ekstrakty roślinne. Skóra tłusta polubi się ze składnikami regulującymi i optymalizującymi wydzielanie łoju, np. olejkami eterycznymi, ekstraktem z zielonej herbaty, pokrzywą, itp. Szampony z dobrym składem znajdziecie w sklepie Topestetic: https://www.topestetic.pl/szampon-do-wlosow.

Odżywka do włosów — jak wybrać idealną?

Odżywki do włosów to produkty, które mają wpływać na kondycję włosów. Tutaj tak samo, jak w przypadku szamponów, należy dobrać formułę do rodzaju naszych włosów. Odżywka powinna zawierać składniki, które są polecane dla danego typu włosów i problemów z nimi związanych. Główny podział składników, które możemy spotkać w składzie tego produktu to proteiny, emolienty i humektanty. Chcąc utrzymać włosy w dobrej kondycji, należy zachować odpowiedni balans pomiędzy tymi trzema grupami składników. Tylko jak to zrobić? Przedstawiamy małą ściągawkę.

Proteiny wspomagają odbudowę struktury włosa, dlatego są przeznaczone szczególnie dla włosów zniszczonych, łamliwych, potrzebujących silnej regeneracji i odbudowy. Uzupełniają ubytki i sprawiają, że włosy wyglądają zdrowo. Przykładowe składniki proteinowe to keratyna, proteiny owsa, hydrolizowany jedwab, proteiny mleka.

Emolienty to przede wszystkim ochrona włosa. Składniki te tworzą okluzję, która zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami, ale również wygładza je i zmiękcza. Dodatkowo poprzez powstanie ochronnego filmu na włosach emolienty domykają humektanty i proteiny, pozwalając im lepiej działać. Dzięki emolientom włosy przestają się puszyć i elektryzować, stają się miękkie i sprężyste. Szczególnie sprawdzą się w przypadku włosów bardzo suchych, puszących się i trudnych do ułożenia. Przykłady emolientów to oleje roślinne, Cetyl i Cetearyl Alcohol, Paraffinium Liquidum, Lanolin.

Humektanty służą do nawilżania włosów, ponieważ mają zdolność do wiązania wody. Będą uzupełniać ubytki wilgoci we włosach, czyli są niezbędne dla włosów suchych i plączących się. Przykłady humektantów to gliceryna, aloes, kwas hialuronowy, pantenol.

Odżywki z tymi składnikami znajdziecie pod linkiem: https://www.topestetic.pl/odzywka-do-wlosow.

Wybór odpowiedniego szamponu i odżywki do włosów może być wyzwaniem, ale ważne jest, aby kierować się aktualnymi potrzebami swoich włosów. Warto poświęcić więcej czasu na rozpoznanie typu naszych włosów oraz skóry głowy i dopasować do nich odpowiednie produkty. Pamiętajmy również o systematyczności. Tylko regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków przyniesie oczekiwane rezultaty.