To już pewne. We Wronkach powstanie nowy przystanek kolejowy

Mieszkańcy Wronek zyskają dogodniejszy dostęp do kolei. W prawobrzeżnej części miasta powstanie nowy przystanek – Wronki Zamość. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą.

Nowy przystanek osobowy Wronki Zamość powstanie na linii Poznań Główny – Szczecin Główny w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Nadbrzeżnej. PKP PLK podpisały umowę z wykonawcą na realizację zadania „Budowa nowego przystanku Wronki Zamość na linii kolejowej nr 351”. Prace, w formule „projektuj i buduj”, przeprowadzi COLAS RAIL Polska Sp. z o.o. Inwestycja, warta jest ponad 10 mln zł. Zakończenie wszystkich prac i udostępnienie przystanku podróżnym planowane jest obecnie na koniec 2024 roku. Roboty zostaną uwzględnione w rozkładzie jazdy – zapewniona będzie możliwość korzystania z kolei na linii łączącej Poznań ze Szczecinem.  

– Nowy przystanek we Wronkach, realizowany dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, znacznie zwiększy dostęp do kolei w północnej części miasta i ułatwi podróże w stronę Poznania czy Krzyża Wielkopolskiego. Efektywne wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z budżetu państwa i projektów unijnych, sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, jakim jest kolej – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dla pasażerów będą przygotowane dwa wysokie perony, które umożliwią wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przewidziano wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Orientację w podróży ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem oraz gabloty z rozkładem jazdy. Przystanek zostanie przystosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dogodny dostęp zapewnią m.in. odpowiednio wyprofilowane pochylnie. Dla osób niewidomych i niedowidzących ułatwieniem będą ścieżki naprowadzające na antypoślizgowej nawierzchni. Do ekologicznych podróży zachęcą stojaki rowerowe znajdujące się w obrębie przystanku i parking na 20 samochodów.

via Radosław Śledziński / PKP PLK