Jakie umiejętności są najbardziej poszukiwane na rynku IT w Poznaniu?

Poznań oferuje ciekawe możliwości rozwoju specjalistom IT, co przekłada się na niesłabnące zainteresowanie kierunkami informatycznymi na uczelniach wyższych. Kompetencje, które nabywają przyszli inżynierowie, odpowiadają na zapotrzebowanie firm teleinformatycznych i są wysoko cenione. Jakimi umiejętnościami trzeba dysponować, aby zaistnieć na poznańskim rynku pracy IT? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska.

Rynek IT w Poznaniu – cechy szczególne

Poznań jest szybko rozwijającym się miastem, w którym stopa bezrobocia jest relatywnie niska. Każdy tu powinien znaleźć coś dla siebie. Miasto to przyciąga nie tylko bogatą ofertą kulturalną, ale i możliwościami rozwoju. Absolwenci szkół średnich z chęcią wybierają poznańskie ośrodki akademickie, które dostarczają niezbędnych kompetencji technicznych i merytorycznych. Jednym z chętnie wybieranych kierunków jest Informatyka. Z jakiego powodu pociąga tak wielu młodych ludzi?

Jeśli przyjrzeć się ofertom pracy zawartym na platformach z ogłoszeniami, to od razu przykuwa uwagę ilość ofert kierowanych do specjalistów IT. Wystarczy kliknąć stronę aplikuj.pl/praca/poznan i przejrzeć listę zgłoszeń. Firmy zajmujące się implementacją rozmaitych rozwiązań technologicznych, w tym często podmioty międzynarodowe, kuszą zainteresowanych możliwościami rozwoju w ramach firmy, wizjami awansu i wysokimi zarobkami. Rynek IT w Poznaniu jest chłonny i niezwykle dynamiczny. Warto zwrócić uwagę na kompetencje, które są najbardziej poszukiwane u kandydatów na określone stanowiska.

Praca w IT w Poznaniu – umiejętności na wagę złota

Jakimi kompetencjami musi dysponować kandydat na stanowiska pracy związane z branżą IT? Branża teleinformatyczna rozwija się dynamicznie. Podstawową umiejętnością, która pozwala aplikować na konkretne stanowisko w firmach zajmujących się wdrażaniem różnych rozwiązań, jest programowanie. Rynek IT w Poznaniu wymaga znajomości przynajmniej kilku popularnych języków programowania. W zależności od charakteru danej firmy są to języki z rodziny C (w tym i niezwykle popularny w ostatnich czasach c#), bazowy HTML i CSS oraz Java. Obserwując liczne oferty pracy w tej kategorii, nie sposób nie zauważyć, że pożądane są również kompetencje dotyczące zarządzania danymi. Umiejętność operowania na relatywnych bazach danych stwarza możliwości podjęcia pracy w tej niszy.

Rozwój marketingu elektronicznego i szeroko pojętego e-commerce wykreował zapotrzebowanie na specjalistów SEO/SEM. Powinni oni dysponować wiedzą z zakresu e-marketingu, współczesnych trendów i umiejętnością implementacji różnych kampanii sprzedażowych w Internecie. Jako że klient jest osobą wybredną i szanującą swój czas, wzrosło też zapotrzebowanie na specjalistów UX/UI. Zajmują się oni na co dzień poprawą interfejsu określonych platform tak, aby nawigowanie po nich było łatwe, proste i przyjemne. Osoby dysponujące umiejętnościami pisania aplikacji i programów, projektowania przyjaznych klientowi platform sprzedażowych i pozycjonowania stron internetowych klienta są mile widziane na poznańskim rynku IT. 

Zatrudnienie w IT w Poznaniu – czy tylko dla absolwentów studiów kierunkowych?

Studia kierunkowe dostarczają co prawda twardych umiejętności poszukiwanych na rynku pracy, ale nie stanowią żelaznego wymogu w tej branży. Wielu ludzi współpracuje z innowacyjnymi podmiotami, nie mając wykształcenia informatycznego. Na ogół są to ludzie, którzy pasjonują się branżą IT i czują się dobrze, pisząc programy czy projektując aplikacje. Wszystkiego tego można się nauczyć, korzystając z kursów. Umożliwiają one niekiedy kontakt z mentorem i pomocą z wejściem na rynek.

Dysponując określonym portfolio potwierdzającym poszukiwane kompetencje, można aplikować na interesujące stanowiska. Jak to zrobić? Wiedzy podstawowej dostarczają blogi o tematyce pracowniczej. Praca we Wronkach – fakty i mity stanowią przykład wpisu dotyczącego najprostszego sposobu znalezienia pracy w branży informatycznej. Głód specjalistów IT jest szczególnie widoczny w dużych ośrodkach miejskich. Ma to związek z rozwojem różnych gałęzi w ramach branży. Reasumując, pracy na rynku IT w Poznaniu jest mnóstwo, ale trzeba wykazać się poszukiwanymi umiejętnościami. Jedną z dróg prowadzących do ich nabycia są studia kierunkowe i kursy.