Dlaczego karetka nie stacjonuje na Polnej? Szpital przedstawia dowody

Szpital w Szamotułach udostępnił komunikat dotyczący sprawy wykrycia w lokalu użytkowanym przez ratowników medycznych tlenku węgla. Z treści informacji wynika, że przekaz medialny Gminy Wronki mija się z prawdą. Poniżej przedstawiamy całą treść wraz z wysłanymi do naszej redakcji załącznikami.

Komunikat SP ZOZ w Szamotułach:

W czwartek 15 grudnia w należącym do Miasta i Gminy Wronki budynku przy ul. Polnej we Wronkach wykryto podwyższone stężenie tlenku węgla (czadu). Budynek użytkowany jest przez szamotulskie pogotowie ratunkowe. Ratownicy medyczni odczuwali bóle głowy, nudności i senność. Kalibrowany miesiąc temu czujnik czadu wykazał stan alarmowy. Pracownicy otworzyli okna i opuścili pomieszczenie, po czym wezwali straż pożarną oraz pracownika urzędu Miasta i Gminy Wronki.

Notatka służbowa ratowników medycznych, którzy stwierdzili obecność tlenku węgla

Dyrektor Szpitala zdecydował, że do czasu wyjaśnienia sprawy dedykowana Wronkom karetka nadal ma nieprzerwanie, nieustannie obsługiwać tę miejscowość i okolice. Wyłącznie w przypadku braku wezwań ma chronić się w bezpiecznym miejscu w Szpitalu w Szamotułach. Mieszkańcy Wronek mają być bezpieczni.

Niestety, służby prasowe burmistrza Wronek Mirosława Wieczora na stronie Gmina Wronki na Facebooku przedstawiły nieprawdziwe informacje o „nieuzasadnionym wezwaniu Straży Pożarnej”. Podały także nieprawdę, że nie ma przeciwwskazań do użytkowania budynku.

Wskaźnik miernika pokazuje stan alarmowy

Na prośbę Szpitala Urząd Miasta i Gminy Wronki przesłał dokumenty ostatnich przeglądów budynku. Prawie wszystkie są nieaktualne.

Z przesłanych dokumentów wynika że:

  • pomiar rezystencji izolacji instalacji elektrycznej jest nieaktualny od czerwca 2022 r. (te same braki dotyczą również innych części budynku, m.in. kotłowni – pomiary nieaktualne od czerwca 2022 r.)
  • badanie i pomiar wyłącznika głównego przeciwpożarowego jest nieaktualne od lipca 2021 r.
  • pomiar skuteczności szybkiego wyłączenia jest nieaktualny od czerwca 2022 r.
  • kontrola przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych straciła ważność w ubiegłym miesiącu,
  • na okresową kontrolę stanu technicznego obiektu budowlanego zostało tylko 14 dni.

Pomimo prośby, z Wronek do Szpitala nie przesłano dokumentu przeglądu pieca centralnego ogrzewania. Nie otrzymaliśmy również najważniejszego w tej sprawie dokumentu związanego z tlenkiem węgla: protokołu szczelności instalacji gazowej od przyłącza gazowego do pieca centralnego ogrzewania.
Po krótkim czasie udało nam się znaleźć we Wronkach miejsce, gdzie pogotowie ratunkowe znajduje bezpieczne warunki przebywania.

Dziękujemy za pomoc Panu Wicestaroście Rafałowi Zimnemu oraz Dyrektorowi Zakładu Karnego we Wronkach Majorowi Mariuszowi Przybyłowi. Karetka stacjonuje obecnie przy ul. Mickiewicza 21 we Wronkach.

Na każdym właścicielu budynku leży obowiązek dbania o bezpieczeństwo jego użytkowników. Dziś przy ostrych mrozach w całej Polsce występują zatrucia tlenkiem węgla. Życie i zdrowie ludzi jest bezcenne, wobec czego prosimy wszystkich Mieszkańców Wronek i szerzej – wszystkich czytelników, o upewnienie się, czy właściciele budynków przez nich użytkowanych posiadają wszystkie aktualne i potrzebne przeglądy. To wszystko dla ich bezpieczeństwa. Brak odpowiedzialności może przynieść katastrofalne skutki. Musimy spać spokojnie.