Pompy ciepła do basenu – rodzaje i montaż

Chcesz cieszyć się ciepłą wodą w basenie nie tylko w upalne dni? Sprawdź, jak działa basenowa pompa ciepła oraz jak przebiega montaż urządzenia. Wybierz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Pompa ciepła basenowa – jak działa?

Pompa ciepła basenowa to urządzenie, które działa podobnie jak  tradycyjna pompa stosowana m.in. do ogrzewania domu.  Wykorzystuje zasoby energii naturalnej zawartej w powietrzu atmosferycznym. Jej konstrukcja jest odmienna jeżeli chodzi o wymiennik ciepła będący skraplaczem. Jest on wykonany ze stali tytanowej przystosowanej do pracy z wodą basenową.

Po podłączeniu urządzenia do instalacji basenowej będziesz w stanie podgrzewać wodę, by skutecznie wydłużyć okres korzystania z basenu.

Zasada działania pompy jest następująca: urządzenie pobiera wodę z basenu i transportuje ją do wymiennika ciepła. Tam dochodzi do ogrzania wody, która zostaje wtłoczona z powrotem do zbiornika basenowego. Znaczenie ma także położenie pompy względem samego basenu. Podczas transportu woda traci ciepło – im krótszy dystans musi pokonać, tym urządzenie będzie bardziej wydajne.   

Rodzaje pomp basenowych

Basenowe pompy ciepła można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Klasyczne urządzenie ze sprężarką 1-stopniową zapewnia stałą pracę urządzenia na tym samym poziomie wydajności. Drugim typem są pompy ze sprężarką inwerterową. Ich pracę można dopasować do bieżących potrzeb użytkowników.

Pompa basenowa – jak przebiega montaż?

Sam proces instalacji pompy basenowej nie jest skomplikowany. By zrobić to poprawnie, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Podłączenie pompy odbywa się poprzez włączenie jej do obiegu hydraulicznego. Urządzenie musi znajdować się między filtrem a systemem uzdatniającym wodę basenową. Za regulowanie przepływu wody odpowiada tzw. bypass zawierający  zawory kulowe. Temperaturę podgrzewania wody można regulować za pomocą panelu sterowania zamontowanego na urządzeniu lub dzięki aplikacji mobilnej.

Warto dodać, że pompę można łatwo zdemontować po zakończeniu sezonu letniego. Można ją tez zabezpieczyć pokrowcem po dokładnym usunięciu wody z obiegu urządzenia.

Dobierz pompę ciepła do swojego basenu

By odpowiednio dobrać wielkość basenowej pompy ciepła, należy określić zapotrzebowanie na moc cieplną, która jest zależna w głównej mierze od powierzchni lustra wody w basenie. Nie wymaga to jednak skomplikowanych obliczeń. Możesz skorzystać z kalkulatora doboru pomp ciepła na stronie Hewalex.

System zaproponuje urządzenie na podstawie parametrów Twojego basenu, źródeł ogrzewania wody oraz odległości pompy od basenu.