Zastawa stołowa w wielu kolorach – łączenie elementów z różnych kompletów

Klasycznie zastawa kuchenna powinna być jednolita, pochodzić z jednego kompletu i nie różnić się wzorem na poszczególnych naczyniach. Nowoczesny styl pojawiający się we wnętrzach przełamał już jednak wiele tego rodzaju zasad. W nowoczesnych kuchniach coraz częściej pojawiają się zastawy łączące w sobie elementy różnych kompletów. Różnice to nie tylko drobne wzornictwo, ale nawet i cały kolor naczynia! Jak kompletować takie zastawy, żeby całość dobrze ze sobą współgrała kolorystycznie? Ile kolorów można w ten sposób ze sobą połączyć?

Jak łączyć ze sobą kolory elementów zastawy?

Za najbezpieczniejszy i w miarę prosty do skomponowania uważa się wybór jedynie dwóch kolorów kuchennej zastawy. Przy wyborze takiego zestawienia ma się do wyboru dwie drogi.

  1. Pierwsza możliwość to wybór bardzo bliskich sobie kolorów na kole barw, jak na przykład połączenie błękitu z granatem albo zieleni z turkusem. Przy takim doborze kolorystycznym, dobrze, żeby podkreślał on najważniejsze barwy obecne z całej kuchni czy jadalni. Jeżeli dla przykładu posiada się białą kuchnię z granatowymi meblami, dwa odcienie koloru niebieskiego w zastawie świetnie podkreślą styl wnętrza.
  2. Alternatywą jest wybór kolorów przeciwstawnych jak dla przykładu wyraźny żółty odcień w połączeniu z nasyconym chabrowym niebieskim. Na pierwszy rzut oka kolory te mogą do siebie nie pasować, a jednak w sprytnie zaaranżowanej kuchni skutecznie przełamują nudne kompozycje, tworząc unikatowy i świeży styl wnętrza.

Sprytnym rozwiązaniem i zarazem ciekawym akcentem zastawy może być dołączenie do dwóch wybranych kolorów naczyń transparentnych. Mogą to być na przykład przepuszczające światło szklanki ustawiane na stole przy talerzach w różnych odcieniach błękitu.

Połączenie trzech kolorów – jak dobrze je zaplanować?

Dwa kolory w kuchni to za mało? Chociaż połączenie trzech barw jest zadaniem nieco trudniejszym, może dawać piękne efekty warte podjęcia się tego zadania. Podobnie jak w przypadku połączenia dwóch kolorów, trzy barwy można łączyć ze sobą na kilka sposób.

  1. Połączenie podobnych odcieni jak na przykład błękitu, koloru chabrowego i granatu, to sprytne podkreślenie barw obecnych w wystroju całej kuchni. Nie wszystkie kolory muszą pojawiać się na zastawie stołowej – jeden z nich może być obecny na przykład na garnkach, żeby sprytnie wpasować w kolorystykę także i te naczynia. Dziś już nawet tanie garnki dostępne są w wielu kolorach czy stylach.
  2. Chcąc wprowadzić do kuchni jeszcze więcej życia, można zestawić ze sobą kolory leżące obok siebie na kole barw. Przykładem może być kolor żółty, pomarańczowy i czerwony. To śmiałe połączenie, z pewnością pasujące do nie każdej kuchni, jednak ze względu na podobny charakter tych kolorów, dobrze ze sobą współgrają.
  3. Przy zestawianiu trzech kolorów istnieje także możliwość wyboru jednego z odcieni uniwersalnych, jakim jest na przykład biel lub czerń. Wybierając białe talerze obiadowe, łatwo można zestawić je choćby z błękitnymi i turkusowymi elementami zastawy, ponieważ biel dobrze wpisuje się w większość kompozycji kolorystycznych.

Pojedyncze elementy zastawy – nie na prezent!

Łączone elementy zastawy z różnych kompletów mogą tworzyć bardzo ciekawy styl kuchennych naczyń, jednak co ważne, nie jest to propozycja odpowiednia na prezent. Przede wszystkim należy unikać wybierania na prezent pojedynczych elementów zastawy jak jedna filiżanka lub jeden talerzyk. Nawet jeśli kolorystycznie wpiszą się one w wyposażenie, które posiada obdarowywana osoba, jako pojedynczy element zawsze będą wyglądać na niedopasowane.

Akcesoria kuchenne, w tym elementy zastawy i naczynia, to często wybierane prezenty. Szukając upominku, warto jednak kierować się nieco bardziej klasycznymi zasadami stylu, nie ryzykując, że nowoczesne trendy w wystroju akurat nie przypadną do gustu drugiej osobie, a podarunek uzna ona za zwyczajnie niepasujący do jej kuchni.