Jak połączyć hobby z pracą

W ogólnie przyjętym sensie hobby to to, co ludzie robią w wolnym czasie, w czasie wolnym od pracy.

W ogólnie przyjętym sensie hobby to to, co ludzie robią w wolnym czasie, w czasie wolnym od pracy. To czynność, która sprawia przyjemność i sprzyja samorealizacji. Za pomocą hobby możesz poszerzyć krąg znajomych, poznać podobnie myślących ludzi, zdobyć nową wiedzę. Ponadto hobby można zamienić w źródło dobrego dochodu.

Dlaczego wszyscy mamy hobby? Może dlatego, że nie traktujemy swojego hobby jako sposobu na zarabianie pieniędzy, a to poprawia nam humor? A przy dobrym nastroju można dyskutować o każdej firmie. Często traktujemy hobby żartobliwie, nie tak poważnie, jak pracę. Hobby nie jest ograniczone ramami czasowymi: od 8-00 do 17-00. Może to jest dlatego? W końcu możemy spędzić cały dzień na hobby.

Co powstrzymuje ludzi przed przekształceniem hobby w zawód?

  1. To podział na pracę i hobby. Wydawałoby się, że co jest prostsze – zjednoczyć ich w jedną część, aby pokochać to, czemu poświęcasz jedną trzecią swojego życia? Ale nie, wtedy uczucie małej (i sekretnej) przyjemności zniknie. A jednak – trzeba zainwestować, bo teraz masz tylko jedno zajęcie.
  2. Niedojrzałość psychologiczna, czyli uzewnętrznione umiejscowienie kontroli i trudności z samodyscypliną. W końcu czym właściwie jest utrata inspiracji i chęć szybkiego wymyślenia i sprzedania czegoś? – zależność od czegoś zewnętrznego, co Cię napędza (nastrój, potrzeba pieniędzy itp.). Gdzie jesteś sam? Dlaczego nie zdecydujesz, jak wykonasz swoją pracę? Jeśli boisz się utonąć w napływie zamówień i wypalić się, pracując po 15 godzin dziennie (na co narzekają niektórzy początkujący przedsiębiorcy), to znowu od kogo to zależy? Kto powinien dozować Twój ładunek?
  3. Zwątpienie jako profesjonalista. Opinię klienta oczywiście trzeba brać pod uwagę, ale jesteś specjalistą, aby właściwie na nią wpływać, a nawet kształtować (gdy osiągniesz wysoki poziom umiejętności). A jeśli głównym celem jest nadal sprzedaż, to tak, będziesz tańczyć do melodii każdego klienta, a to na pewno nie doda ci szacunku.

Gdzie iść do pracy

Masz hobby i nie wiesz, gdzie zastosować te umiejętności? Zobaczmy, w jakich zawodach mogą się przydać.

1. Lubisz podróżować, fascynują Cię nowe kraje, czy ciągle poszukujesz informacji związanych z ciekawymi faktami na ich temat?

Być może powinieneś wziąć pod uwagę branżę turystyczną i zawody, które się w niej znajdują.

Przykłady zawodów: kierownik ds. turystyki, przewodnik wycieczek itp. Można również doradzić wybór zawodu, który wiąże się z częstymi podróżami służbowymi do innych krajów. Do takich zawodów należy np. tłumacz.

2. Często spędzasz czas przy komputerze, jesteś dobry w programowaniu, interesujesz się grami komputerowymi?

Dziedzina technologii IT może Ci odpowiadać, zwłaszcza jeśli interesują Cię nie tylko gry, ale algorytmy, dzięki którym one działają, języki programowania, za pomocą których możesz napisać taką grę.

Przykładowe zawody: programista, administrator systemów, tester, specjalista wsparcia technicznego, inżynier utrzymania systemów bezpieczeństwa itp.

3. Nie wyobrażasz sobie życia bez rysunku lub fotografii artystycznej?

Przykłady zawodów: projektant, grafik, fotograf, specjalista ds. reklamy, architekt, konserwator, fryzjer, jubiler, projektant mody, wizażysta itp.

4. Lubisz samochody?

Wolny czas spędzasz w warsztacie, naprawiając samochody, interesuje Cię ich mechanizm, podzespoły? Przyjrzyj się zawodom z zakresu transportu, serwisu samochodowego.

Przykładowe zawody: kierowca, mechanik samochodowy, instruktor jazdy, konstruktor, sprzedawca w wyspecjalizowanych sklepach itp.

5. Czy proces gotowania sprawia Ci niesamowitą przyjemność?

Czy ciągle zaskakujesz wszystkich nowymi, wykwintnymi daniami? Eksperymentujesz z kuchniami z różnych krajów? W takim razie możesz zainteresować się branżą gastronomiczną.

Przykładowe zawody: technolog gastronomii, kucharz, cukiernik, piekarz, barman-kelner, kierownik cateringu itp.

6. Lubisz sport, spędzasz wolny czas na treningu?

Można rozważyć zawody wymagające dużej sprawności fizycznej, ale pod warunkiem, że stan zdrowia odpowiada wymaganiom zawodu.

Na przykład można znaleźćwakaty dla instruktorów fitness na stronie Jooble, nauczyciela wychowania fizycznego, instruktora-metodologa kultury fizycznej i zdrowia oraz sportu i pracy masowej, instruktora terapii ruchowej, obserwatora sportu, ochroniarza, policjanta, inspektora policji drogowej. Można również wziąć pod uwagę specjalizacje uczelni wojskowych, uczelni Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

7. Czy spędzasz cały swój wolny czas na czytaniu?

Interesujesz się literaturą klasyczną i współczesną, interesujesz się językoznawstwem, prowadzisz bloga, lubisz rozmawiać o rzeczach i wydarzeniach?

Przykłady zawodów: dziennikarz, filolog, specjalista ds. reklamy, redaktor, nauczyciel języka i literatury, bibliotekarz itp.

8. Poważnie lubisz muzykę, grać na instrumencie muzycznym, zbierać muzykę różnych artystów?

Przykładowe zawody: kompozytor, aranżer, instrumentalista, dyrygent, akompaniator, nauczyciel muzyki, dyrektor muzyczny, inżynier dźwięku, mistrz budowy i naprawy instrumentów muzycznych, specjalista w tworzeniu komputerowych programów muzycznych itp.

9. Lubisz opiekować się zwierzętami, obserwować ich zachowanie?

Interesują Cię informacje związane z charakterystyką świata zwierząt? Czy należysz do społeczności zajmujących się pomaganiem zwierzętom? Przykładowe zawody: weterynarz, przewodnik psów, specjalista od zwierząt gospodarskich, myśliwy, dżokej, zoolog, sprzedawca w wyspecjalizowanych sklepach, trener itp.

Jak zarabiać na hobby

Decydując się na wykorzystanie swojego hobby jako biznesu, nie rezygnuj od razu z pracy i czekaj, aby spalić za sobą mosty. Przejście do nowej działalności powinno być tak wyrachowane i przemyślane, jak to tylko możliwe. W końcu siedzenie w domu bez środków do życia jest niewiele lepsze niż pójście do obrzydliwej pracy.

Możliwe jest połączenie hobby i pieniędzy na początkowym etapie bez wychodzenia z obecnej pracy. Kiedy biznes zacznie generować dochód, a brak czasu będzie przeszkadzał w jego rozwoju, zacznij myśleć o odejściu z głównej pracy, nawet jeśli stracisz pieniądze. Być może będziesz musiał przez jakiś czas obniżyć koszty. I to jest całkiem realne, bo robiąc to, co kochasz, nie będziesz musiał robić niepotrzebnych zakupów, żeby „zadowolić siebie”, bo hobby, takie jak praca, przyniesie przyjemność. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że aby osiągnąć wysokie wyniki, będziesz musiał ciężko pracować i stale rozwijać swoje umiejętności.

Wynik

Połączenie hobby i pieniędzy to marzenie wielu twórczo aktywnych osób. Dotyczy to tych, którzy nie otrzymali zawodu zgodnie ze swoimi upodobaniami i są zmuszeni do wykonywania pracy bez talentu lub chęci do tego. Hobby jako biznes pozwala nie robić tego, do czego nie masz duszy, ale poświęcać cały swój czas ulubionemu zajęciu.

Kiedy zabierzesz się do pracy, idź do przodu i eksperymentuj, nawet jeśli doświadczenie zakończyło się niepowodzeniem. W przeciwnym razie ryzykujesz, że spędzisz całe życie, żałując straconych okazji. Praca hobbystyczna może zająć cały Twój czas lub tylko Twój wolny czas. Najważniejsze jest, aby się nim cieszyć, tylko w tym przypadku nie „wypalisz się” i nauczysz się zarabiać.