Straciła majątek – policja ostrzega przed oszustami

Mieszkanka Szamotuł padła ofiarą oszustów. Kobieta przekazała im 96 tysięcy złotych. Przypominamy – prawdziwi policjanci nie zadzwonią do Ciebie do domu i nie poproszą o pieniądze na kaucję!

W dniu 18 maja br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach otrzymali zgłoszenie o oszustwie dokonanym na szkodę 67-letniej mieszkanki Szamotuł.

Do kobiety zadzwoniła oszustka podająca się za policjantkę z komendy na ul. Kochanowskiego w Poznaniu. „Policjantka” poinformowała pokrzywdzoną, że jej syn potrącił osobę na przejściu dla pieszych i uciekł z miejsca wypadku. Kobieta poinformowała też 67-latkę, że jej córka jest na miejscu i dała ją do telefonu. Pokrzywdzona nie zorientowała się nawet, że nie rozmawia ze swoją córką. Oszustka podająca się za córkę powiedziała, że jest na miejscu razem z mecenasem i niezbędna będzie wpłata 140 tysięcy zł na kaucję, aby syn pokrzywdzonej odpowiadał z wolnej stopy.

Kobieta nie miała tyle pieniędzy, więc „córka” obiecała dołożyć część kwoty. Pokrzywdzona natomiast miała zlikwidować lokaty w banku. Dzięki temu była w stanie zebrać łącznie 96 tysięcy złotych.

Kobieta została poinstruowana, aby skontaktowała się z bankiem w celu ustalenia możliwości wypłaty gotówki, a później miała udać się do banku i nie mówić w jakim celu wypłaca pieniądze. Kobieta wykonała te czynności zgodnie z instrukcjami. W trakcie wizyty w banku pokrzywdzona była „na linii” z osobą podającą się za jej córkę.

Ostatecznie pokrzywdzona poszła z gotówką do domu, gdzie po pewnym czasie, zgodnie z zapowiedzią „córki” przyszedł syn mecenasa, który miał odebrać gotówkę. Kobieta przekazała oszustowi 96 tysięcy złotych. O tym, że padła ofiarą oszustów, zorientowała się dopiero po kilku godzinach, po kontakcie telefonicznym z synem.

Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach.

Podobna sytuacja miała miejsce w kwietniu na terenie gminy Wronki.

Przestrzegamy mieszkańców przed przekazywaniem swoich oszczędności osobom nieznajomym! Pamiętajcie, że Policja nigdy nie zadzwoni do was i nie poprosi o przekazanie pieniędzy! W takich sytuacjach, zanim podejmiecie jakąkolwiek decyzję, nie ulegajcie presji czasu wywoływanej przez sprawców! Skontaktujcie się najpierw z członkami Waszej rodziny, dzięki czemu możecie sami sprawdzić czy mieliście do czynienia z oszustem!Skontaktujcie się też z Policją (nr telefonu do dyżurnego Komendy Powiatowej w Szamotułach 47 77 32 211).

Apelujemy również do pracowników banków, aby wykazali się czujnością, w przypadku gdy seniorzy wypłacają dużą sumę pieniędzy.

via asp. Sandra Chuda / KPP Szamotuły

Najpopularniejszy portal informacyjny we Wronkach.Moje Wronki w jednym miejscu. Informacje z Miasta i Gminy Wronki. Codziennie nasz serwis jest odwiedzany przez tysiące osób z Wronek, Szamotuł, Sierakowa, Lubasza, Ostroroga, Wielenia, Obrzycka.

2022-05-19