Wiktoriańskie suknie ślubne – co je wyróżnia?

Wiktoriańskie suknie ślubne niejednokrotnie zaskakują swoją formą i projektem, mają swój niepowtarzalny charakter, który zachwyca. Sukienki tego typu bezpośrednio inspirowane są stylem brytyjskiej królowej Wiktorii, która panowała w początkach XIX wieku. Co istotne, główną, wyróżniającą ten styl cechą jest romantyzm, zarówno jeśli chodzi o fason jak i wybierane tkaniny. Dlatego też często wiktoriańskie suknie są bogato zdobione, mają za zadanie podkreślać i uwydatniać kobiece kształty. W takich projektach jest miejsce na obszerny, wręcz „księżniczkowy” dół, duże, bufiaste rękawy, bogato tkane materiały, romantyczne koronki, a nawet pióra. O ogromnym bogactwie sukienek znajdujących się w tej kategorii świadczy chociażby przegląd modeli na stronie salonu Suknie Boho w kategorii https://suknieboho.pl/suknie-slubne/wiktorianskie/. Sukienki wiktoriańskie mogą być utrzymane w klasycznym kolorze bieli, ale też mogą to być modele ecru, modele kremowe, a nawet te wpadające w różowe tonacje. 

Jaka panna młoda będzie dobrze czuła się w tym fasonie? 

Wiktoriańska suknia ślubna może być bogato zdobiona ze względu na swoją formę lub ze względu na zastosowane tkaniny. Ten pierwszy rodzaj sukni będzie odpowiednia dla pań szczupłych i filigranowych- dzieje się tak ze względu na fakt, że sukienki tego typu są dość obszerne i posiadają dość dużo ozdobników i dekoracji. Wiele takich sukienek jest projektowanych z ogromnym przepychem, a nieodzownym ich elementem jest gorset, który pozwala na wysmuklenie talii. Model ten z pewnością sprawdzi się dla pań o chłopięcej sylwetce, które chcą dodać sobie kobiecych kształtów lub też które chcą zaakcentować wcięcie w talii. Bufiaste sukienki z podkreśloną talią oraz rozkloszowanym dołem idealnie naśladują typ figury o cechach klepsydry. Bardziej masywne suknie o dużym dole, szyte z cięższych tkanin z pewnością będą dobrze prezentowały się na wysokich paniach. Jednakże, nie wszystkie romantyczne sukienki ślubne muszą być ciężkie w odbiorze i okraszone dużą ilością ozdobników- w kategorii sukienek wiktoriańskich można znaleźć także bardziej minimalistyczne modele, gdzie romantyczny charakter uzyskuje się poprzez lekką, zwiewną tkaninę z delikatnym wzorkiem, a fason jest klasyczny. Może być to nawet kształt litery A. 

Inspiracje stylem romantycznym 

Na pewno warto zwrócić uwagę na sukienki wiktoriańskie szyte z delikatnego, cienkiego materiału w kropkowane tłoczenia. Gorsetowa góra może posiadać tiulowe rękawki, bardzo charakterystycznym motywem takich sukni jest ich zabudowanie aż po szyję- dekoracyjną, delikatną koronką lub przezroczystym tiulem. Suknie mogą posiadać zdobiony tren, ale coraz częściej pojawiają się też sukienki mające z przodu rozcięcie nad kolano. Taki zabieg dodaje sukience lekkości. Wiele wiktoriańskich modeli w całości wykonywanych jest z jednego, bogato zdobionego materiału- koronki lub tkaniny tłoczonej we wzory. W takim przypadku sam fason pozostaje już klasyczny i może przybrać na przykład formę litery A, co czyni sukienkę odpowiednią do właściwie każdego typu figury.