Jak zabezpieczyć kapitał przed inflacją? Poznaj bezpieczny sposób polecany przez inwestorów

Niewiele osób wie, że inwestycja w złoto stanowi jedną z bezpieczniejszych form ochrony kapitału. Sztabki i monety bulionowe to sprawdzony sposób ochrony oszczędności przed inflacją, czy skutkami bessy na rynkach finansowych. Jak bezpiecznie zainwestować w złoto i dlaczego warto rozważyć taką formę lokowania kapitału, szczególnie dziś?

Czym jest złoto inwestycyjne?

Przechowywanie pieniędzy w złocie to sprawdzony sposób ochrony przed spadkiem wartości waluty w wyniku zmian na rynkach finansowych, spowodowanych – na przykład – kryzysem gospodarczym. Złoto inwestycyjne (inaczej fizyczne, lokacyjne) to wyroby w formie sztabek oraz monet bulionowych o różnych wariantach wagowych (z mniejszą lub większą zawartością czystego kruszcu). Produkty te są wyrabiane przez najważniejsze światowe mennice i rafinerie, często z wykorzystaniem zaawansowanych technik zabezpieczających przed fałszerstwem.

Inwestycji w złote kruszce nie należy traktować równorzędnie z zakupem numizmatów (monet o wartości historycznej/kolekcjonerskiej) oraz złotej biżuterii. Dobra te trudniej sprzedać, a ich rynkowa wartość często zależy od dostępności, pracy jubilerskiej oraz dodatkowych ozdób w postaci kamieni szlachetnych lub metali. W przypadku złota inwestycyjnego natomiast cena jest warunkowana głównie przez rynkową wartość kruszcu.

Złote sztabki a monety bulionowe

Najbezpieczniejszą formą inwestowania w złote kruszce jest zakup sztabek i monet bulionowych. Lokowanie pieniędzy w złocie to dobry sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, dostępne także dla początkujących inwestorów. Złote sztabki są dostępne w sprzedaży już od około 300 złotych – naturalnie cena jest tym wyższa, im więcej czystego kruszcu znajduje się w produkcie (im większa jest jego masa). Złote sztabki o gramaturach takich jak: 1 g, 2 g, 5 g, 20 g, czy 50 g (kosztujące w marcu 2022 roku od kilkuset do około 15 000 zł) doskonale sprawdzają się przy zabezpieczaniu niewielkiego kapitału lub pewnej części zasobów, natomiast sztaby o wadze 250 g, 500 g, a nawet 1000 g (cena od około 70 000 do prawie 280 000 zł) umożliwiają bezpieczne ulokowanie większego majątku na lata.

Interesującą alternatywą dla złotych sztabek są monety bulionowe, czyli wyroby o ponadczasowych motywach wzorniczych bite przez światowe mennice. Dostępne są w różnych wariantach, o zawartości kruszcu: od 1/25 oz do 1 oz. Jednostka oz oznacza uncję trojańską – jedna uncja waży 31,1 g. Ta jednostka wagi jest powszechnie wykorzystywana na rynku metali szlachetnych. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych monet, cenioną przez inwestorów z całego świata jest złoty Krugerrand – pierwsza na świecie moneta bulionowa. Inne popularne przykłady to Australijski Kangur, Britannia, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Bizon, czy Wiedeński Filharmonik.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

Zakup produktów inwestycyjnych powinien być przede wszystkim bezpieczny. Najlepiej skorzystać z oferty renomowanego salonu sprzedaży i skupu metali szlachetnych, który poza wyrobami najwyższej jakości świadczy profesjonalne usługi doradztwa, jak np. ASCOINktóry oprócz sklepu internetowego, posiada fizyczny salon w Warszawie przy ul. św. Barbary 4. Autoryzowane salony umożliwiają zachowanie anonimowości zakupu, a gwarancją sprzedaży autentycznych wyrobów jest na przykład akredytacja Londyńskiego Rynku Kruszców LBMA (przyznawana producentom), oraz inne certyfikaty i zezwolenia, np. przyznane sprzedawcy zezwolenie NBP na handel złotem i platyną dewizową.

Czy złoto chroni kapitał przed inflacją?

Długoterminowa inwestycja w złote kruszce to rozsądny sposób ochrony kapitału przed niepewną sytuacją na rynkach. Historia pokazuje, że złoto w dłuższym okresie utrzymuje siłę nabywczą, a inflacja oraz zmiany polityczno-gospodarcze nie wpływają na stagnację, a tym bardziej spadek cen metali szlachetnych. Złoto lokacyjne jest względnie odporne na kryzysy gospodarcze i wahania kursów walut, dlatego stanowi bezpieczną opcję dla każdego inwestora, który chce zdywersyfikować swój portfel.