Kolejne luzowanie obostrzeń – koniec z maseczkami, izolacją i kwarantanną

Od poniedziałku 28 marca zniknie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Jednak są pewne wyjątki, w których maseczki dalej będziemy musieli nosić.

Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych.

powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski

Szef resortu zdrowia podkreślił, że zarówno pracownicy, jak i pacjenci podmiotów leczniczych będą musieli w dalszym ciągu zakrywać twarz. W pozostałych miejscach takiego obowiązku już od 28 marca nie będzie. Niedzielski rekomenduje jednak, że maseczki powinny być używane w sytuacjach, które sami zidentyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia, jak na przykład duże skupiska ludzi.

Od 28 marca 2022 r. przestanie obowiązywać także nakaz izolacji domowej i kwarantanny. W tym kwarantanny dla współdomowników i kwarantanny granicznej.

W ciągu ostatnich paru dni liczba zakażeń utrzymuje się poniżej 10 tysięcy. Natomiast w powiecie szamotulskim w ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy od kilku do kilkunastu nowych przypadków SARS-CoV-2.