Jak wspierać ukraińskich znajomych?

Żyjemy obok siebie na co dzień, wielu z nas ma ukraińskich przyjaciół, rodziny, znajomych. Jak możemy ich wspierać w tym czasie? Anastazja Sytnikowa przygotowała na Instagramie ważny poradnik na ten temat. Przeczytajcie i podajcie dalej.

1. Zapytaj, czy chcą porozmawiać, czy potrzebują pomocy. Zapytaj, jak się trzyma ich rodzina. Jeśli jesteście razem w pracy/na studiach, zaoferuj pomoc z jakimiś obowiązkami.

2. Mów poprawnie: Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą – nie „konflikt”, nie „wspierała ukraińską wojnę domową”. Dzieje się to „w Ukrainie”. Nie od „tygodnia”, a od „8 lat”. Krym jest „okupowany”, nie „anektowany”. W Ługańsku i Doniecku działają „jednostki kontrolowane i sponsorowane przez Rosję”, a nie „prorosyjscy separatyści”. Język jest ważny.

3. Jeżeli możesz, wspieraj finansowo. Sprawdzone strony i fundacje ukraińskie:

SaveLife.in.ua
ArmySOS.com.ua
PeoplesProject.com

4. Sprawdzaj info, zanim podasz dalej. Niestety media wykorzystują wojnę i robią z niej sensację. Dla mediów wojna to złote źródło pieniędzy. Nie popadaj w panikę informacyjną. Jeżeli trafisz na jakiekolwiek informacje o przemieszczeniu ukraińskiego wojska, nie podawaj dalej. To może uratować komuś życie.

5. Zgłaszaj nieprawdziwe informacje i mowę nienawiści. Twórcy przekazujący wiadomości o wojnie doświadczają teraz dużego napięcia. Ułatw im pracę: jeśli zobaczysz podejrzany lub obraźliwy kontent, zgłoś go. W sieci pełno botów i osób ze złymi intencjami.

6. Skup się na teraźniejszości i przyszłości. Teraz absolutnie nie na miejscu są rozmowy o tym, dlaczego we Lwowie są pomniki Bandery i co o tym myślą Twoi znajomi z Ukrainy.

7. Zachowuj szczerość i empatię. Ukraińcy doświadczają wojny od 8 lat. Realia życia w Polsce czy gdziekolwiek w Europie mają się nijak do realiów życia w Ukrainie. Nie pouczaj swoich znajomych z Ukrainy, jak mają się zachowywać. Nie mów, że „wojna toczy się tylko na Donbasie”, Ukraińcy czują ją wszędzie.

8. Nie promuj nienawiści. Nienawiść to nadrzędna wartość propagandy radzieckiej i rosyjskiej. My musimy skupić się na jedności, czynności, wsparciu i wspólnym działaniu. Łączy nas jeden cel i tym celem jest bezpieczeństwo i suwerenność Ukrainy i Europy.

9. Informuj innych. Udostępniaj sprawdzone posty i wypowiedzi. Jeśli pracujesz w mediach lub masz dużą społeczność w sieci, wyrażaj swoją pozycję. Internet to również kultura, a kultura nie istnieje poza polityką.

ASZ DZIENNIK przypomina o zbiórkach pomocowych i podaje sprawdzone źródła informacji.

Przypominamy też o trwających zbiórkach pomocowych:

1. Pomagam.pl – zbiórka na rzecz ukraińskich organizacji humanitarnych

2. Polska Akcja Humanitarna – zbiórka na rzecz pomocy seniorom, którzy nie mogą być ewakuowani ze strefy wojny.

Przykładowe sprawdzone źródła informacji na temat wojny:

1. Portal Kiyev Independent: kyivindependent.com

2. Stop Fake – ukraiński serwis fact-checkingowy: StopFake.org

3. Michael A. Horowitz – specjalista ds. geopolityki i bezpieczeństwa: Twitter

na podstawie: aszdziennik.pl i @isjets Anastazja Sytnikowa