Nowe obostrzenia w okresie świątecznym

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał konferencję prasową na której poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń na okres świąteczny.

Szef resortu zdrowia poinformował, że od 1 marca wprowadzone zostaną obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Minister Niedzielski powiedział także, że trwają prace nad ustawą, która umożliwi pracodawcom oczekiwać od pracownika wyniku darmowego testu na COVID-19. Ustawa w ciągu tygodnia będzie skierowana do prac.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia

Od 15 grudnia zamknięte zostaną dyskoteki, kluby i inne obiekty w których można prowadzić zabawy taneczne. Możliwe otwarcie w Sylwestra jednak z limitami do 100 osób, ograniczenia mają nie dotyczyć osób zaszczepionych. Od tego w transporcie zbiorowym obowiązywać będzie limit do 75%.

Również od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

Od 20 grudnia do 9 stycznia powraca nauka zdalna w szkołach podstawowych oraz średnich na terenie całego kraju. Przedszkola oraz żłobki będą otwarte.

We wszystkich obiektach, w których limitwynosił 50% zapełnienia (nie licząc osób zaszczepionych), zostanie zmniejszony do 30%. Dotyczy to gastronomi, hoteli, kultury – czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny czy aquaparki. Dodatkowo w kinach nie będzie można spożywać jedzenia. Zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

Koronawirus w regionie

3 grudnia odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego została omówiona sytuacja epidemiologiczna w Powiecie Szamotulskim oraz podejmowane działania w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Agnieszka Jachnik poinformowała, że ponad 1700 osób przebywa na kwarantannie, a 574 to aktywne przypadki. Nie licząc ognisk domowych odnotowano 13 ognisk koronawirusa na terenie powiatu szamotulskiego. Są to głównie szkoły, przedszkola oraz świetlice wiejskie.

Szczepienia w gminie Wronki

We Wronkach działają dwa stałe punkty szczepień przeciw COVID-19: przychodnia lekarska “ESKULAP” oraz przychodnia prowadzona przez szpital w Czarnkowie, oba miejsca zlokalizowane są w ośrodku zdrowia przy ulicy Partyzantów. Ponadto w sobotę 11 grudnia w strażnicy OSP Wronki, ul. Kościuszki w godzinach 14.00 – 17.00 będzie czynny punkt szczepień bez rejestracji.

Osoby, które mają problem z dostępem do punktu szczepień mogą skorzystać z bezpłatnego dowozu i odwozu zapewnianego przez UMiG Wronki – w tej sprawie należy zadzwonić na numer telefonu 511 089 541, 722 323 146 lub 604 784 519.

Przypominamy, że tylko pełnoletnie osoby w pełni zaszczepione mogą przystąpić do szczepienia trzecią przypominającą dawką przeciw COVID-19. Można ją przyjąć po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia. Unijny Certyfikat COVID jest ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominającej.

Kwestionariusze na szczepienie będą dostępne w punktach szczepień lub można je wypełnić wcześniej po pobraniu – kwestionariusz dla dorosłych (tutaj).

fot Ministerstwo Zdrowia

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2021-12-07