PKP rozważa ustanowienie przystanku kolejowego na Zamościu

PKP Polskie Linie Kolejowe rozważają wybudowanie tuż za mostem przystanku kolejowego, który miałby nazywać się “Wronki Zamość”. Planowana inwestycja ma umożliwić większej ilości pasażerów korzystanie z połączeń kolejowych.

Pociągiem z ulicy Dworcowej na Zamość? Taki scenariusz rozważają Polskie Linie Kolejowe. Modernizacja linii kolejowej na odcinku Poznań-Wronki powoli zmierza ku końcowi. Wielokrotnie odczuwaliśmy to na własnej skórze, poprzez zmiany organizacji ruchu oraz zamykanie ulic. Z drugiej strony powoli widzimy i czujemy efekty prac, perony we Wronkach w żadnym stopniu nie przypominają tych sprzed modernizacji.

Gdy etap prac modernizacyjnych od Poznania do mostu kolejowego we Wronkach się zakończy, maszyny i pracownicy ruszą dalej w kierunku Krzyża. W związku z tym Polskie Linie Kolejowe rozważają możliwość wybudowania dodatkowego przystanku kolejowego w naszym mieście, miałby on znaleźć się na Zamościu, najprawdopodobniej między mostem a Szklarnią.

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” pozwala – w zależności od potrzeb, przebudować perony, korzystnie zmienić ich lokalizację lub przygotować dodatkowy dostęp do kolei. W Wielkopolsce z efektów rządowego programu skorzystają m.in. mieszkańcy Książna, Orzechowa i Miłosława. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji i realizację prac.

powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W województwie wielkopolskim „program przystankowy” uwzględnia na liście podstawowej 13 miejscowości. Plan zawiera także listę rezerwową, na której znalazło się 9 kolejnych stacji i przystanków w regionie. Właśnie tam znalazła się propozycja wybudowania przystanku Wronki Zamość.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dogodny dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Środki w ramach programu wartego ok. 1 mld zł zostaną wykorzystane m.in. na budowę i modernizację przystanków kolejowych.

piszą Polskie Linie Kolejowe

Program przystankowy ma być realizowany w latach w 2021-2025. Być może za kilka lat będziemy mieli we Wronkach przystanek kolejowy znajdujący się na Zamościu. Nie wiadomo, jakimi kryteriami będą kierować się planiści PKP w momencie podjęcia decyzji, gdy Wronki Zamość trzeba będzie odrzucić lub włączyć do projektu.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2021-11-08