Od jutra z A2 znikają szlabany – za przejazd zapłacisz przy pomocy aplikacji

Od 1 grudnia 2021 r. na płatnych odcinkach autostrady A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica zarządzanych przez GDDKiA nastąpi zmiana systemu poboru opłat dla samochodów osobowych i motocykli (pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony).

System e-TOLL zastąpi obowiązujący do 30 listopada 2021 r. Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez szlabanów.

Za przejazd nie zapłacisz już u inkasenta w kiosku poboru opłat lecz kupujące-bilet autostradowylub przekazując dane geolokalizacyjne za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń OBU/ZSL.

Wjazd na autostradę pasem oznaczonym e-TOLL bez wniesienia opłaty za przejazd autostradą spowoduje naruszenie podlegające nałożeniu kary grzywny na kierowcę lub konieczność wniesienia opłaty dodatkowej. Więcej informacji znajdziesz w zakładce kontrola naetoll.gov.pl.

Utrudnienia w ruchu na płatnych odcinkach autostrady A2 i A4 możliwe od połowy listopada

W związku ze zmianą systemu poboru opłat dla samochodów osobowych i motocykli na autostradach, wspólnie z GDDKiA przygotowujemy nową organizację ruchu na miejscach poboru opłat. Od połowy listopada do początku grudnia br. mogą pojawiać się okresowe utrudnienia w ruchu na płatnych odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, związane m.in. z montażem nowego oznakowania poziomego oraz pionowego.

Zaplanuj jak opłacisz swój przejazd

Zanim wyruszysz w trasę odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław-Sośnica wybierz metodę płatności.

1. Kup e-bilet autostradowy

  • w aplikacji e-TOLL PL BILET (możliwość zakupu w aplikacji dostępna od 1 grudnia 2021 r.), więcej o aplikacji przeczytasz w zakładceO aplikacji e-TOLL PL BILET
  • u partnerów systemu e-TOLL

e-bilet autostradowy możesz kupić z wyprzedzeniem jeśli podasz numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady, na którym będzie realizowany przejazd oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli zmieniłeś plany, możesz go zwrócić przed zadeklarowaną godziną startu podróży.

2. Zainstaluj aplikację e-TOLL PL (jest dostępna od 24 czerwca 2021 r.)

Pobierz ją bezpłatnie w sklepach Google Play i App Store. Jest obsługiwana przez system Android (min. 6.0, zalecany 11+) oraz IOS (13+).

W aplikacji e-TOLL PL wniesiesz opłatę za przejazd i doładujesz konto. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie musisz z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych twojego pojazdu. W trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

Pamiętaj!

Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL musiszzarejestrować sięw systemie e-TOLL. Po zakończeniu instalacji aplikacji otrzymaszidentyfikator biznesowy urządzenia, podaj go w Internetowym Koncie Klienta (IKK).

Jeśli masz w samochodzie zamontowane urządzenie OBU/ZSL może je wykorzystywać do opłacenia przejazdu autostradą. Sprawdź, czy twój typ urządzenia został już dopuszczony do sytemu e-TOLL, w zakładceO urządzeniach GPS.

via etoll.gov.pl

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2021-11-30