Wronki gotowe na świąteczny szczyt komunikacyjny?

Od samego rana wronieckie cmentarze były pełne ludzi. We Wronkach, sznur pojazdów ciągnął się ulicą Sierakowską oraz Powstańców Wielkopolskich.

Od rana do wieczora przy nekropoliach w gminie Wronki panował nieustanny ruch. Wielu z nas odwiedziło dziś groby swoich bliskich. Kierowcy w tym okresie muszą być szczególnie ostrożni. Dzisiejsze problemy komunikacyjne w okolicach cmentarza parafialnego, to wstęp do tego, co czeka nas jutro.

Parkowanie na jezdni w okolicach cmentarza, zastawianie bram i wyjazdów z posesji, a także piesi traktujący ulicę jak chodnik jest corocznym zwyczajem. Nasi Czytelnicy informują nas, że w tym okresie mieli nawet problem, żeby móc w ogóle wyjść czy wyjechać z domu przez zaparkowane pojazdy. W tym roku może być tak samo.

Władze Wronek w żaden sposób nie przygotowały się na ten czas wzmożonego ruchu ulicami miasta i gminy. Nie ma jakiekolwiek informacji ze strony Gminy o parkingach, utrudnieniach, a o komunikacji zastępczej nie wspominając (to ostatnie pozostaje w sferze marzeń). Gdyby nie udostępnienie terenu w pobliżu cmentarza parafialnego, sytuacja z miejscami parkingowymi byłaby tragiczna. Jednak i w tym przypadku ze strony władz miasta brakuje jakichkolwiek informacji dla ludzi, że mogą zostawić tam swoje pojazdy.

CZYTAJ TAKŻE: Wszystkich Świętych w gminie Wronki – harmonogram nabożeństw

Zapytaliśmy Komendę Powiatową Policji w Szamotułach o to, jak będzie się odbywać nadzorowanie ruchu drogowego przy cmentarzach. 1 listopada od samego rana na ulicach Wronek mają pojawić się wzmożone patrole Policji, a Straż Miejska ma z nimi ściśle współpracować. Przy nekropoliach mają znaleźć się dodatkowi funkcjonariusze, którzy będą obserwować sytuację. Jeśli Policja uzna to za stosowne, wtedy zaczną kierować ruchem, w ich przekonaniu pochopne wprowadzenie funkcjonariuszy do regulacji ruchu drogowego przy cmentarzach, mogłoby wprowadzić jeszcze większe zamieszanie i niedrożność komunikacyjną.

Natomiast, jak poinformowano portal Moje Wronki, poza współpracą Straży Miejskiej i Policji jedynym zaangażowaniem Gminy ma być… Otwarcie szaletu miejskiego na Placu Targowym. Poza tym, udziału w poprawie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców w odwiedzaniu grobów nie należy oczekiwać od miejskiej administracji. Choć do jutra może coś się jeszcze zmieni.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2021-10-31