Czy stosowanie kwasu hialuronowego zawsze jest bezpieczne?

Artykuł sponsorowany

Istnieje wiele substancji aktywnych, które są szeroko wykorzystywane w kosmetykach, a do tego niezwykle popularne w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych. Zaliczyć możemy do nich kwas hialuronowy, który jest znany ze swoich dobroczynnych właściwości, a także działania, w przypadku którego niepożądane reakcje są naprawdę rzadkie. Czy rzeczywiście tak jest, że stosowanie kwasu hialuronowego jest w pełni bezpieczne i pozytywne dla naszej skóry?

Jak kwas hialuronowy wpływa na skórę?

Wartym odnotowania jest fakt, że kwas hialuronowy to jedna z substancji, które naturalnie występują w ludzkim organizmie. Jest istotnym składnikiem m.in. ciałka szklistego oka, naczyń krwionośnych, mazi stawowej czy też strun głosowych. Oprócz tego jest też niezwykle istotnym elementem naszej skóry, która właśnie dzięki niemu jest jędrna, napięta, miękka i elastyczna.

Kwas hialuronowy posiada cudowne właściwości związane z ogromną zdolnością do wiązania wody – zaledwie 1 gram jest w stanie związać aż 6 litrów wody. Dlatego też nie bez powodu popularne jest stosowanie kremu na dzień zawierającego ten składnik: dzięki niemu można szybko pozbyć się oznak odwodnienia, dogłębnie nawilżyć i wygładzić skórę. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są szczególnie polecane chociażby osobom ze skórą dojrzałą, na której pojawiły się już pierwsze zmarszczki. Pozwala to wówczas wypełnić wszelkie drobne linie, bruzdy i załamania, a tym samym utrzymać młodszy wygląd na dłużej.

Skoro nasz organizm samodzielnie wytwarza kwas hialuronowy, to po co nam krem na dzień czy też zabieg u kosmetologa oparty właśnie na tej substancji? Niestety wraz z wiekiem produkcja naszego naturalnego kwasu hialuronowego staje się zaburzona, w związku z czym jego ilość maleje. Jak wskazują badania, jego poziom stopniowo zaczyna spadać już po przekroczeniu 25. roku życia. Dlatego też ważne jest wówczas dostosowanie pielęgnacji skóry do aktualnych potrzeb. Istotne może się również okazać suplementowanie kwasu hialuronowego.

Czy stosowanie kwasu hialuronowego jest bezpieczne?

Z pewnością każdy z nas napotkał kiedykolwiek na informację, że wszelka kuracja związana z kwasami wymaga ostrożności i nie zawsze jest możliwa. Ponieważ jednak kwas hialuronowy jest naturalnie obecny w komórkach budulcowych naszego ciała, ludzki organizm niezwykle dobrze toleruje ten składnik. Sprawia to, że w większości przypadków nie musimy się obawiać o to, że wybór zabiegu z tą substancją, który będzie przeprowadzał wykwalifikowany kosmetolog, przyniesie negatywne skutki. Zamiast tego możemy osiągnąć cudowny rezultat w postaci idealnie gładkiej, nawilżonej i ujędrnionej skóry.

Jeśli zaś chodzi o kwas hialuronowy zawarty w takich kosmetykach jak serum czy krem na dzień, warto pamiętać, że jego stężenie jest zawsze mniejsze – w gabinecie zostanie nam podana możliwie najczystsza forma, z kolei w gotowych produktach ta substancja występuje w towarzystwie innych składników, które wzajemnie się równoważą. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że kiedy włączamy nowy kosmetyk do naszej rutyny pielęgnacyjnej, zawsze mogą pojawić się objawy alergii, szczególnie jeśli nasza cera jest wrażliwa lub ma naturalną skłonność do uczuleń. W związku z tym zalecane jest przeprowadzanie testu uczuleniowego, zanim zdecydujemy się nałożyć produkt na całą twarz.

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania

Mimo że kwas hialuronowy to w dużej mierze bezpieczna, a także skuteczna substancja, istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania zabiegów z jego udziałem. Z taką decyzją powinny się powstrzymać:

  • kobiety w ciąży oraz karmiące piersią;
  • osoby chorujące na nowotwory bądź zmagające się z chorobami autoimmunologicznymi;
  • osoby, które borykają się z aktywnymi problemami skórnymi, takimi jak trądzik, opryszczka, infekcje i stany zapalne.

Po zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego na twarzy może pojawić się obrzęk, który jednak po zaledwie 2-3 dniach znika. Zdarzają się przypadki reakcji alergicznych – co prawda są one bardzo rzadkie, ale właśnie z tego względu warto być pod stałą opieką specjalisty.