Festiwal Filmów Proklimatycznych „Nadzieja na jutro!”

Już we wtorek 20 lipca odbędzie się we Wronkach festiwal filmowy! Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Młodzieżowa Rada Gminy Wronki oraz Wroniecki Ośrodek Kultury organizują wspólnie Festiwal Filmów Proklimatycznych „Nadzieja na jutro!” w Kinoteatrze „Gwiazda”.

Skutki zmian klimatu odczuwamy już dzisiaj. Susza nęka nasz region coraz częściej i dotkliwiej. Opady stają się coraz rzadsze i gwałtowniejsze. Fale upałów stają się coraz częstsze. Jak możemy temu zaradzić?

To jedno z pytań, które zostanie postawione w trakcie tego wydarzenia.

W ramach festiwalu zostały zaplanowane trzy seanse oraz jeden panel dyskusyjny. Wydarzenie rozpocznie się od filmów fabularnych, powiązanych z klimatem. Pierwszym prezentowanym filmem będzie „Snowpiercer. Arka przyszłości” – dystopijna wizja przyszłości zniszczonej przez zmiany klimatu spowodowane przez człowieka. Kolejnym seansem będzie „Hydrozagadka” – porusza tajemnicę nagłego zniknięcia wody w Warszawie.

Ostatnią projekcją będzie „Można panikować” – dokument opisujący starania prof. Malinowskiego w rozpowszechnianiu wiedzy o zmianie klimatu i katastrofie klimatycznej. Poruszająca historia człowieka, który spędził całą karierę naukową na przekonywaniu ludzi o wadze problemu.

Część dyskusyjna będzie moderowaną rozmową z trojgiem ekspertów zajmujących się przystosowaniem naszego otoczenia i społeczeństwa do zmian klimatu. Poruszana będzie dyskusja m.in. o tym, czym jest sprawiedliwa transformacja, dlaczego indywidualne zmiany muszą być wsparte zmianami systemowymi oraz jak powinny wyglądać wsie, miasteczka i miasta przyszłości.

Harmonogram wydarzenia – 20 lipca, wtorek:

14:00 – „Snowpiercer. Arka Przyszłości” (2013 r., Joon-ho Bong)

16:00 – „Hydrozagadka” (1970 r., Andrzej Kondratiuk)

17:30 – „Można Panikować” (2020 r., J.L. Ramsey)

19:00 – panel dyskusyjny

21:00 – koniec

Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Każda z części będzie biletowana osobno.

Celem organizowanego wydarzenia jest :

  • wytłumaczenie mieszkańcom i władzom konieczności podjęcia działania teraz, aby przystosować miasto i gminę do zmian klimatu
  • zwiększyć wśród mieszkańców świadomość zmian klimatu i tego jak im przeciwdziałać
  • aktywizować obywatelsko społeczeństwo, szczególnie wśród młodych
  • rozwiać kilka mitów:
    • to, że człowiek odpowiada za zmiany klimatu
    • dlaczego nie koszenie trawy w mieście nie oznacza bałaganu tylko dbanie o środowisko?
    • o tym, że zmiany indywidualne bez zmian systemowych nas nie uratują

Więcej szczegółów odnośnie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/2977773979174494