Już we wtorek 20 lipca odbędzie się we Wronkach festiwal filmowy! Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Młodzieżowa Rada Gminy Wronki oraz Wroniecki Ośrodek Kultury organizują wspólnie Festiwal Filmów Proklimatycznych „Nadzieja na jutro!” w Kinoteatrze „Gwiazda”.
Skutki zmian klimatu odczuwamy już dzisiaj. Susza nęka nasz region coraz częściej i dotkliwiej. Opady stają się coraz rzadsze i gwałtowniejsze. Fale upałów stają się coraz częstsze. Jak możemy temu zaradzić?
To jedno z pytań, które zostanie postawione w trakcie tego wydarzenia.
W ramach festiwalu zostały zaplanowane trzy seanse oraz jeden panel dyskusyjny. Wydarzenie rozpocznie się od filmów fabularnych, powiązanych z klimatem. Pierwszym prezentowanym filmem będzie „Snowpiercer. Arka przyszłości” – dystopijna wizja przyszłości zniszczonej przez zmiany klimatu spowodowane przez człowieka. Kolejnym seansem będzie „Hydrozagadka” – porusza tajemnicę nagłego zniknięcia wody w Warszawie.
Ostatnią projekcją będzie „Można panikować” – dokument opisujący starania prof. Malinowskiego w rozpowszechnianiu wiedzy o zmianie klimatu i katastrofie klimatycznej. Poruszająca historia człowieka, który spędził całą karierę naukową na przekonywaniu ludzi o wadze problemu.
Część dyskusyjna będzie moderowaną rozmową z trojgiem ekspertów zajmujących się przystosowaniem naszego otoczenia i społeczeństwa do zmian klimatu. Poruszana będzie dyskusja m.in. o tym, czym jest sprawiedliwa transformacja, dlaczego indywidualne zmiany muszą być wsparte zmianami systemowymi oraz jak powinny wyglądać wsie, miasteczka i miasta przyszłości.
Harmonogram wydarzenia – 20 lipca, wtorek:
14:00 – „Snowpiercer. Arka Przyszłości” (2013 r., Joon-ho Bong)
16:00 – „Hydrozagadka” (1970 r., Andrzej Kondratiuk)
17:30 – „Można Panikować” (2020 r., J.L. Ramsey)
19:00 – panel dyskusyjny
21:00 – koniec
Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Każda z części będzie biletowana osobno.
Celem organizowanego wydarzenia jest :
- wytłumaczenie mieszkańcom i władzom konieczności podjęcia działania teraz, aby przystosować miasto i gminę do zmian klimatu
- zwiększyć wśród mieszkańców świadomość zmian klimatu i tego jak im przeciwdziałać
- aktywizować obywatelsko społeczeństwo, szczególnie wśród młodych
- rozwiać kilka mitów:
- to, że człowiek odpowiada za zmiany klimatu
- dlaczego nie koszenie trawy w mieście nie oznacza bałaganu tylko dbanie o środowisko?
- o tym, że zmiany indywidualne bez zmian systemowych nas nie uratują
Więcej szczegółów odnośnie wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/2977773979174494
Moja przygoda z dziennikarstwem rozpoczęła się całkiem niedawno, stale się uczę, rozwijam skrzydła i poszerzam horyzonty. Aktywnie uczestniczę w lokalnych inicjatywach i wydarzeniach, które przynoszą mi dużo radości. Nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, każde wyzwanie jest wartościową lekcją.